بخش آب و فاضلاب
1397/10/18 10:11:02
اختراع کارشناس آزمایشگاه شرکت آبفای کردستان ثبت ملی شد
اختراع کارشناس آزمایشگاه شرکت آبفای کردستان با عنوان "استخراج تری‌هالومتان‌ها از آب با استفاده از تکنیک میکرواستخراج مایع – مایع با حلال سبکتر از آب و اندازه‌گیری با دستگاه گاز کروماتوگرافی" ثبت ملی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "شاهو حبیبی" صاحب این اختراع با اشاره به اینکه این اختراع سه ماه به طول انجامید، اظهار کرد: این اختراع در مرکز مالکیت معنوی ثبت اختراعات ایران به ثبت رسید.
وی پیرامون این اختراع گفت: در این نوآوری از روش میکرو استخراج مایع – مایع با حلال سبکتر از آب برای استخراج 4 ترکیب تری هالومتان در آب آشامیدنی استفاده می‌شود.
حبیبی افزود: برای گندزدایی آب آشامیدنی از سیستم کلرزنی استفاده می‌شود که در نتیجه کلرزنی آب 4 ترکیب شیمیایی در آب تشکیل می‌شود. برای اندازه‌گیری کمی و کیفی ترهالومتان‌ها باید این ترکیبات را از آب استخراج و سپس آن را با دستگاه گاز کروماتوگرافی آنالیز کرد.
این مخترع ادامه داد: مشکلی که برای استخراج این ترکیبات وجود دارد، این است که باید دستگاه purge and trap  و یا دستگاه head space در مراکز آنالیزی وجود داشته باشد تا عمل استخراج را با یکی از این دستگاه ها انجام دهند و در مراکزی که فاقد این دستگاه‌ها باشند، عمل استخراج را نمی‌توانند انجام داده و در نتیجه اندازه‌گیری این ترکیبات انجام نمی‌شود.
حبیبی با بیان اینکه در این روش با استفاده از میکرواستخراج مایع – مایع، عمل استخراج را با حلال آلی به مقدار 200 میکرولیتر انجام داده تصریح کرد: این روش سریع، ارزان و ساده است و مراکز به‌دلیل اینکه نیازی به تهیه دستگاه‌های استخراج‌گر ندارند، در هزینه و زمان آنها صرفه‌جویی می‌شود.
  • خبرنگار: ادریس شریفی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر