بخش آب
1397/10/18 12:41:31
مالکان چاه‌ غیرمجاز در یزد جریمه می‌شوند
مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: علاوه بر انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان، میزان خسارت به آبخوان نیز محاسبه و از طریق مراجع قضایی معادل ریالی آن از فرد متخلف اخذ خواهد شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدرضا حکیمی" تعداد چاه‌های غیرمجاز استان را 310 حلقه عنوان کرد و گفت: بیشترین تعداد چاه‌های غیرمجاز در دشت یزد - اردکان است که بیش از 75 درصد جمعیت استان و صنایع مهم نیز در آن مستقر است.
وی ادامه داد: از سال 90 تا کنون، 209 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسدود شده که این اقدام موجب صرفه‌جویی به میزان 9.5 میلیون متر مکعب آب شده است.
حکیمی همچنین توقیف 227 دستگاه حفاری غیرمجاز، جلوگیری از حفر 192 مورد چاه غیرمجاز و پلمپ 218 مورد چاه‌های دارای اضافه برداشت را از دیگر اقدامات انجام شده از سال 90 تا کنون عنوان کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: استان یزد دارای 19 دشت یا محدوده مطالعاتی است که از این تعداد 12 دشت ممنوعه و هر سال با افت مستمر سطح آب زیرزمینی مواجه هستند.
حکیمی اضافه کرد: همچنین چهار دشت در استان، دشت ممنوعه بحرانی به شمار می‌آیند که در این مناطق علاوه بر افت سطح آب زیرزمینی، کیفیت آب کاهش پیدا کرده و نشست زمین نیز رخ داده است.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد تصریح کرد: آب در  سه دشت  آزاد استان نیز به شدت شور شده و از لحاظ کمی و کیفی، پتانسیل بسیار پایینی دارد.
حکیمی در خصوص وضعیت منابع آب استان اظهار داشت: در استان 3 هزار و 971 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، 387 دهنه چشمه و 2 هزار و 630 رشته قنات وجود دارد که میزان آب استحصالی سالانه از چاه‌ها 857 میلیون مترمکعب، از چشمه‌ها 23 میلیون متر مکعب و از قنوات 122 میلیون متر مکعب است.
وی ادامه داد: کسری متوسط حجم مخزن دشت‌های استان 233 میلیون متر مکعب در سال است و این به معنی اضافه برداشت از ظرفیت منابع آبی و از دلایل افت سطح آب زیرزمینی در دشت‌هاست.
حکیمی آمار تعداد کنتورهای هوشمند نصب شده بر چاه‌های کشاورزی استان را یک‌هزار و 433 عدد اعلام و بیان کرد: تا کنون تعداد 272 کنتور روی چاه‌های صنعتی و 14 کنتور روی چاه‌های خدمات نصب شده است که بر این اساس بیش از نیمی از چاه‌های کشاورزی استان مجهز به کنتور هوشمند شدند .
وی طرح خاموشی زمستانه چاه‌های کشاورزی را طرحی موفق و موثر ارزیابی کرد و افزود: این طرح از سال 95 و به مدت یک ماه در استان به اجرا در آمد که توانست موجب صرفه‌جویی 44 میلیون متر مکعب آب شود.
حکیمی افزود: در سال 96 نیز این طرح در دو مرحله و به مدت 45 روز اجرایی شد که صرفه‌جویی 74 میلیون متر مکعب آب از اثرات این طرح بود و در سال جاری نیز به مدت دوماه و در دو مرحله اجرا خواهد شد که مرحله اول آن نیز اجرا شده است.
محمدرضا حکیمی، تشکیل اکیپ‌های ویژه متشکل از نمایندگان دادستان، فرمانداری و آب منطقه‌ای یزد در شهرستان‌های مهریز، یزد و اشکذر به منظور شناسایی چاه‌های غیرمجاز در محیط‌های محصور مانند گلخانه‌ها و واحدهای صنعتی را از دیگر اقدامات حفاظتی این مديريت عنوان کرد.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای یزد در پایان از همراهی و همکاری دستگاه قضایی استان و نیروهای انتظامی در حفظ و حراست از منابع آبی استان تشکر و قدردانی کرد.
  • خبرنگار: لیلا احمدی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر