بخش آب
1397/10/18 11:03:49
چاه‌هاي غيرمجاز هرمزگان در انتظار مجوز قضايي پلمب
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان در نشست با دادستان عمومي و انقلاب هرمزگان گفت: به‌دليل مشكلات آبي و كمبودهاي ناشي از خشكسالي، تعيين تكليف هر چه سريعتر چاه‌هاي متخلف ضروری است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هوشنگ ملايي" عنوان كرد: شرايط موجود و كمبودهاي آبي نشان از اهميت ويژه آب در استان دارد كه اين مسئوليت را براي ما سنگين‌تر مي‌كند.
وي با اشاره به خشكسالي‌هاي اخير و كمبود بارش در استان گفت: سال گذشته، سال بسیار خشکی را تجربه کردیم و متوسط بارش کمتر از 60 میلی‌متر بوده، عمده بارش در غرب و جزایر استان بوده و مناطق شرق و غرب که عمده سدها و منابع آب‌های شیرین و زیرزمینی در آن‌ها قرار دارد، کمترین میزان بارش را داشته‌اند.
اين مقام مسئول ادامه داد: با توجه به برگزاري جلسات متعدد در شوراي حفاظت آب و مصوبات آن قرار است 20 درصد از سهم زير كشت استان به‌دليل مشكلات آبي كاهش ‌يابد.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان افزود: بر اساس قوانين، شركت آب منطقه‌اي و جهاد كشاورزي مي‌توانند بر حسب نياز در راستاي جلوگيري از وقوع مشكلات در بخش منابع و مصارف آب تصميمات جديد اتخاذ كنند.
ملايي درباره تعيين تكليف چاه‌هاي فاقد پروانه و ساماندهي آنها اظهار کرد: تا كنون براي تعداد 278 چاه حكم صادر شده، 78 چاه پر شده است، 192 پرونده در انتظار حكم هستند و همچنين از یک‌هزار و 693 چاه فرم پنج، یک‌هزار و 82 فقره تعيين تكليف و 611 پرونده در حال بررسي است.
وي در پايان خاطرنشان ساخت: چاه‌هاي غيرمجاز بلاي سفره‌هاي آب زيرزميني هستند كه از اين رو بايد هر چه سريعتر با مجوز قضايي پلمپ شوند.
در ادامه اين نشست ابوالفتح ابوالهادی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان عنوان كرد: قوه قضاييه در راستاي رفع مشكلات چاه‌ها و كم‌آبي بي‌شك در كنار شركت آب منطقه‌اي خواهد بود و در اين زمينه هيچ كوتاهي نخواهد داشت.
وي افزود: نيروي انتظامي با مجوزهاي لازم از سوي قوه قضاييه در كنار شركت آب منطقه‌اي مسئوليت‌هاي لازم را انجام خواهد داد.
  • خبرنگار: خاطره شکری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر