بخش آب
1397/10/16 14:24:00
در آیین معارفه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران مطرح شد:
تامین آب استان تهران نیازمند برنامه‌ریزی و نگاه وسیع‌تری است
استاندار تهران گفت: با توجه به رشد جمعیت و کمبود منابع آب سطحی تامین آب استان تهران نیازمند برنامه‌ریزی و نگاه وسیع‌تری است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "انوشیروان محسنی بندپی" در آیین معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این مطلب اظهار کرد: در کشوری زندگی می‌کنیم که علاوه بر نعمت‌های فراوان الهی، از لحاظ نزولات آسمانی و شرایط جوی و همچنین از لحاظ زمانی و مکانی دچار محدودیت هستیم؛ به نحوی که اگر در یک دوره 40 ساله میزان باران کشور را محاسبه نماییم، حدود 250 میلی‌متر نزولات آسمانی داریم که تقریباً یک سوم میانگین جهانی است که کمتر از نصف میانگین قاره آسیا است.
وی با اشاره به تبخیر بالا در کشور که حدود سه برابر تبخیر جهانی است، گفت: اگر در بازه زمانی یک ساله، بارش‌های مناسب و خوبی را شاهد باشیم با این حال بالغ بر 68 درصد آن تبخیر می‌شود که این امر موجب می‌شود نتوانیم از این میزان بارش استفاده مطلوبی کنیم.
استاندار تهران همچنین ادامه داد: موضوع ورود پساب‌های صنعتی بدون رعایت استانداردهای زیست محیطی که تمامی منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، موجب مشکلاتی خواهند شد؛ چرا که باید با تلاش بسیار این آب را به درجه‌ای از استاندارد رسانده تا برای مصارف کشاورزی و صنعت قابل استفاده باشد.
وی با بیان اینکه تأمین آب استان تهران نیازمند نگاه کلان‌تری است که البته در برنامه‌های وزیر نیرو شاهد آن هستیم، تصریح کرد: در استان تهران میانیگین 45 ساله اخیر نزولات آسمانی 280 میلی‌متر است که بر این اساس بایستی تدابیر لازم را برای تأمین آب آشامیدنی مردم این استان اتخاذ نماییم.
محسنی بند پی با تاکید بر اینکه تأمین آب استان تهران در حدود 70 درصد آب سطحی و 30 درصد از منابع آب زیرزمینی است، گفت: ما باید تلاش کنیم که تأمین آب آشامیدنی از طریق آب‌های سطحی را بیشتر کنیم که مواردی همچون انتقال آب از سد طالقان به سد امیر کبیر و همچنین مهار آب‌های نشتی سد لار و انتقال آن به حوزه آبریز استان تهران از برنامه‌های میان‌مدت وزارت نیرو است.
وی ادامه داد: در شهرستان‌های ما مشکلات دو چندان است؛ چرا که بیشترین استفاده از آب‌های زیرزمینی است، که امکان آلودگی آن از طریق آلاینده‌ها وجود دارد.
محسنی بندپی در پایان اظهار امیدواری کرد: با انتصاب "سید حسن رضوی" مدیرعامل جدید شرکت و مساعدت سایر دستگاه‌ها بتوانیم کماکان تأمین آب آشامیدنی لازم را با استانداردهای بالا شاهد باشیم.

 
  • خبرنگار: نرگس شیخ الاسلام
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر