بخش برق
1397/10/09 09:25:25
اجرای 570 پروژه با اعتبار 21 میلیارد تومان در نواحی شهر اصفهان
مدیر امور برق نواحی توزیع برق شهرستان اصفهان از اجرای 570 پروژه با اعتباری افزون بر 21 میلیارد تومان در شهرستان‌ها و روستاهای تحت پوشش این شرکت خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در آستانه 40 سالگی بهار انقلاب امور برق نواحی با هدف باز سازی شبکه‌های روستایی، توسعه روشنایی معابر، استفاده از لامپ‌های LED با تجهیزات پربازده کم مصرف، ایجاد شبکه‌های اصلی چاههای کشاورزی، ظرفیت سازی برای پذیرش انشعابات جدید شهرها و روستاهای شرق اصفهان، توسعه فرایند هوشمند سازی شبکه با استفاده از فن آوری های نوین، افزایش قابلیت اطمینان به همراه پایداری شبکه؛ 570 پروژه کوچک و بزرگ برق رسانی را با اعتباری بالغ بر 16 میلیارد و 300 میلیون تومان عملیاتی و بهره برداری از آن را آغاز کرد.
محمدرضا سلطانی مدیر امور برق نواحی توزیع برق شهرستان اصفهان با اعلام این گزارش گفت: این امور 128 هزار و 437 مشترک را در خود جای داده است که 124 هزار و 209 مشترک عادی و 4228 دیماندی هستند و به عبارتی نزدیک به 38 درصد از مشترکین دیماند کل شرکت توزیع برق اصفهان به محدوده این امور اختصاص یافته است.
وی در ادامه افزود: بیش از 22 کیلومتر شبکه فشار متوسط زمینی و هوایی و نزدیک به 57 کیلومتر شبکه فشار ضعیف زمینی و هوایی به همراه 131 دستگاه پست و ترانسفورماتور زمینی و هوایی به ظرفیت 12435 مگاولت آمپر آماده بهره برداری است.
سلطانی تصریح کرد: تأمین روشنایی مطلوب در معابر شهری و سایر مکان‌های مورد نیاز باعث تداوم بهتر فعالیت‌های اجتماعی و همچنین ایجاد امنیت در شب می‌شود. علاوه بر در نظر گرفتن نور مناسب در شب مصرف بهینه انرژی این روشنایی نیز مد نظر بوده که در این راستا این امور با به‌کارگیری لامپ‌های LED پربازده کم مصرف توانسته نور با کیفیت را در کنار مدیریت انرژی به مردم عرضه کند و بیش از 200 اصله پایه روشنایی به طول 27 کیلومتر را احداث نماید.
سلطانی بهینه سازی شبکه‌های فرسوده شهری وروستایی را یکی دیگر از اقدامات این امور عنوان کرد و گفت: در سال 97 نزدیک به 24 کیلومتر شبکه فرسوده شهری و روستایی و تبدیل سیم‌های مسی به کابل خود نگهدار و همچنین 35 کیلومتر کابل خود نگهدار فشار ضعیف، برق رسانی پایدار و مطمئن را به همشهریان عزیز این منطقه ارائه نموده است.
وی به ایجاد زیرساخت‌های برقی در این امور اشاره کرد و گفت: با توجه به وسعت محدوده امور باید تدابیر مهمی را برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب ایجاد نماییم تا بتوانیم در کنار برق با کیفیت شاهد کاهش خاموشی‌ها نیز باشیم و بدین منظور، لازم است در شبکه‌های توزیع، سیستم اتوماسیون پیاده سازی شود.
در شبکه‌های توزیع بدون سیستم اتوماسیون پس از بروز هر خاموشی، مدت زمان زیادی برای پیدا کردن محل عیب و ایزوله کردن آن محل از بقیه شبکه صرف می‌شود که در این زمان در شبکه‌های با طول زیاد ممکن است به چندین ساعت نیز افزایش یابد و برای این منظور باید قابلیت اطمینان شبکه و همچنین قابلیت مانور شبکه را افزایش و زمان انجام مانور را کاهش داد که این امر با اجرای پروژه اتوماسیون در شبکه توزیع برق تحقق خواهد یافت و این امور با نصب 12 دستگاه سکسیونر و ریگلوزر در سال 97 به این مهم تحقق بخشیده است.
وی اقلیم شرق اصفهان را موقعیت بسیار خوبی برای احداث سلول‌های خورشیدی عنوان نمود و گفت: با توجه به شرایط تابش خورشید در شرق اصفهان، تولید انرژی برق از انرژی خورشید بهترین گزینه است و می‌تواند زمینه مناسبی را برای درآمدزایی خانوارهای روستایی این منطقه فراهم نماید، چرا که هر خانواده با نصب 5 کیلووات پانل خورشیدی و اتصال آن به شبکه ماهانه مبلغی حدود 7 میلیون ریال درآمد زایی نماید.
 

  • خبرنگار: محبوبه وکیلی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر