بخش آب
1397/09/20 08:28:00
وزیر نیرو در نشست شورای اداری استان هرمزگان با فعالین اقتصادی عنوان کرد:
افزایش 25 درصدی ظرفیت نیروگاه‌های هرمزگان تا تابستان سال آینده/ سیاست دولت در نوار جنوبی کشور توسعه آب شیرین‌کن‌ها است
وزیر نیرو با اشاره به اینکه ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های استان هرمزگان در حال حاضر به حدود سه هزار مگاوات رسیده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا تابستان سال آینده در حدود 25 درصد به ظرفیت یاد شده اضافه خواهد شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست شورای اداری استان هرمزگان با فعالین اقتصادی که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، با بیان این مطلب افزود:بهره‌برداری از واحدهای گازی نیروگاه‌های هرمز و قشم هر کدام به ظرفیت 160 مگاوات و افتتاح واحد با تکنولوژی برتر کلاس اف به ظرفیت 307 مگاوات که پس از اضافه شدن بخار راندمان این واحد به 59 درصد می‌رسد موجب خواهد شد جمعا 627 مگاوات تا تابستان سال آینده به ظرفیت نصب شده استان اضافه شود.
اردکانیان با تاکید بر اینکه پیک مصرف برق امروز استان به هزار و 270 مگاوات رسیده است، گفت: این رقم در فصل تابستان از مرز سه هزار مگاوات گذشته بود و بر این اساس فاصله بین پیک تابستان و پاییز استان بیش از 2.5 برابر است که این مسئله بسیار نگران کننده‌ است.
وزیر نیرو با بیان اینکه این استان در رده مصرف کنندگان صحیح برق قرار ندارد، بیان کرد: این اتفاق علامت خطرناکی برای ناپایداری وضعیت برق استان هرمزگان است؛ بر این اساس تدابیری اندیشیده خواهد شد تا در این حوزه به سمت استفاده صحیح حرکت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل بسیار مهم در این زمینه مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است. در حال حاضر سالیانه حدود 850 هزار کولر گازی وارد کشور می‌شود که 70 درصد این اقلام از استاندار لازم برخوردار نیستند و برای پاسخگویی به نیاز این تجهیزات باید رقمی در حدود سه هزار مگاوات ظرفیت تولید برق اضافه شده باشیم که این امر موجب سرمایه‌گذاری سنگینی در این بخش شده است.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود سیاست دولت در نوار جنوبی کشور را توسعه آب شیرین‌کن‌ها دانست و افزود: در حال حاضر فعالیت خوبی از ناحیه بخش خصوصی برای احداث واحدهای نمک‌زدایی و تامین آب برای مصارف شرب و صنعت استان در حال انجام است به طوری که از 71 پروژه آب شیرین‌کن کشور 30 پروژه در استان هرمزگان اجرایی شده است. خوشبختانه اغلب سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از سوی بخش خصوصی بومی استان صورت گرفته است امیدواریم در آینده نزدیک مسئله آب هیچ مانعی برای توسعه صنعت در استان نباشد.
وزیر نیرو به پروژه‌های صنعت آب و برق که در جریان سفر دو روزه معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان به بهره‌برداری خواهند رسید اشاره کرد و گفت: نوسازی فاز نخست خط آبرسانی به بندرعباس با اعتباری بالغ بر 80 میلیارد تومان، خط آبرسانی از شمیل به بندرعباس با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد تومان، فاز نخست آب شیرین کن بزرگ 100 هزار مترمکعبی در شبانه روز بندرعباس با اعتباری بالغ بر 260 میلیارد تومان و واحد گاز نیروگاه هرمز با اعتباری بالغ بر یک هزار و 100 میلیارد تومان از جمله پروژه‌های است که طی امروز و فردا در استان به بهره‌برداری خواهند رسید.
 
اجرای 4800 میلیارد تومان پروژه آب و برق در استان هرمزگان
وی با اشاره به اینکه در جریان سفر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان جمعا حدود یک هزار و 480 میلیارد تومان پروژه‌های مختلف صنعت آب و برق به بهره‌برداری خواهد رسید، تصریح کرد: وزارت نیرو در حال حاضر 135 پروژه در استان در دست اجرا دارد که این طرح‌ها حدود 50 درصد پیشرفت داشته‌اند و اعتباری بالغ بر چهار هزار و 800 میلیارد تومان از منابع مختلف برای به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها در نظر گرفته شده است.
اردکانیان در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه ارتباط مستقیمی بین توسعه یافتگی و پایبندی به اخلاق حرفه‌ای وجود دارد، گفت: هر زمان میزان این پایبندی بیشتر بوده است طبیعتا آهنگ توسعه نیز قوی‌تر و سریعتر بوده است و هر جا اختلالی در پایبندی به اخلاق حرفه‌ای در هر صنف، گروه و دسته‌ای وجود داشته است مسلما از توسعه واقعی نیز خبری نبوده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت خوبی را برای مناطق فعال در بخش اقتصاد ایجاد کرده است، اظهار کرد: در جلسه روز گذشته هیئت دولت لایحه این مهم با قید فوریت به تصویب رسید و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
وی تاکید کرد: پیوستن ایران به این اتحادیه فرصت اشتغال و صادرات محصولات را به بازار وسیعی در  کشورهای همسایه و اعضای این اتحادیه و همچنین از طریق آن‌ها به سایر مناطق دنیا فراهم می‌کند که امیدواریم تمامی فعالان اقتصادی ما بتوانند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر