بخش آب
1397/09/19 15:10:13
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران در نشست G_WADI:
آب شیرین منبع مهم سلامت، رفاه و امنیت است
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: آب شیرین یک منبع مهم برای سلامت، رفاه و امنیت است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "الکساندر لایشت" در آیین افتتاحیه هشتمین نشست آسیایی شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه‌ای برای مناطق خشک(G_WADI)  و دومین نشست ملی فناوری های آب که در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، افزود: بر اساس آخرین تحقیقات تقاضای جهانی برای آب با نرخی برابر یک درصد در سال رو به افزایش است. این افزایش تقاضا در کنار سایر عوامل، تابعی از رشد اقتصادی و تغییر الگوهای مصرف بوده است.
وی با اشاره به اینکه این برنامه بستری را برای تقویت همکاری و به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه در میان تمامی گروه های فعال در زمینه خشکسالی، فراهم می سازد، گفت: نمایندگان و کارشناسان این دو برنامه مهم، امروز گرد هم آمده اند تا نظرات خود را در مورد آینده این دو برنامه و نحوه ایجاد همکاری های بیشتر با یکدیگر در میان بگذارند.
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اضافه کرد: در حال حاضر زمان مناسبی است تا در این همایش تجارب خود را در زمینه مدیریت منابع آب در کشورهایی که با چالش های مشابه رو‌به‌رو هستند به اشتراک بگذاریم و با همکاری یکدیگر به راه‌حل‌هایی پایدار برای مقابله با کم‌آبی دست یابیم.
لایشت اظهار کرد: کم آبی می‌تواند به معنی کمبود در مقدار منابع فیزیکی آب در دسترس و یا به معنی کمبود در دسترسی به دلیل فقدان زیر ساخت های جمع آوری و توزیع آب باشد.
وی با تاکید بر افزایش فراوانی و شدت خشکسالی در برخی مناطق و تاثیر آن بر بخش‌هایی مانند تولید غذا، انرژی و نیز تشدید کم‌آبی به‌دلیل رشد سریع مناطق شهری به این نکته توجه کرد که کم‌آبی می‌تواند باعث جا‌به‌جایی 24 تا 700 میلیون نفر در مناطق خشک و نیمه خشک جهان شود.
نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: فاز هشتم برنامه بین المللی آبشناسی یونسکو در نظر دارد تا مدیریت پایدار آب را در مقیاس های محلی، منطقه‌ای و جهانی بهبود بخشیده و پژوهش های بین رشته‌ای را نیز در این زمینه ترویج نماید.
  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر