بخش آب
1397/09/19 09:14:00
بازدید معاون اول رییس‌جمهوری و وزیر نیرو از طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور
معاون اول رییس‌جمهوری و وزیر نیرو در ادامه سفر به استان هرمزگان از طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور بازدید کردند.
 
 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور با هدف شیرین سازی و انتقال آب به میزان ۶۵۰ میلیون مترمکعب درسال درحال اجراست که در فاز نخست هم شیرین‌سازی حدود ۱۸۰میلیون مترمکعب در سال که ۱۳۰میلیون مترمکعب در سال آن به استان‌های کرمان و یزد انتقال می یابد و ۵۰ میلیون مترمکعب در سال برای شرب استان هرمزگان استفاده خواهد شد‌.
همچنین ظرفیت اجرایی در فازهای ۲و۳ این طرح، شیرین سازی و انتقال۴۷۰میلیون مترمکعب درسال است. این پروژه در دو بخش اجرا می‌شود که در بخش نخست آبگیری از خلیج فارس و شیرین سازی توسط شرکت مهندسی توسعه آب آسیا که ۱۰۰ درصد سهام آن شرکت متعلق به شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس است.
بخش دوم نیز شامل ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال از سایت شیرین‌سازی بندرعباس تا سیرجان، مس سرچشمه و اردکان یزد و چادملو حدودا به طول ۹۷۵ کیلومتر است.
همچنین فازصفر و یک ایجاد آب‌شیرین‌کن با هدف تولید۶۰۰ هزار مترمکعب در روز آب شیرین از دریا در بندرعباس و ۱۵۵هکتار زمین تخصیص یافته با تکنولوژی اسمزمعکوس اجرا می شود.
حجم سرمایه گذاری ارزی این طرح ۳۸۵ میلیون یورو و ۹۲۴۵میلیون ریال و کل حجم سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خواهد بود.

  • خبرنگار: خاطره شکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر