بخش آب
1397/09/19 17:12:00
وزیر نیرو در آیین افتتاح طرح تأمین آب بندرعباس خبر داد:
اجرای ۱۳۵ پروژه آب و برق با اعتبار ۴۸۰۰ میلیارد تومان در هرمزگان/ برنامه تأمین آب شرب از دریا در پهنه‌ای به وسعت یکصد کیلومتر از سواحل جنوب
وزیر نیرو گفت: ۱۳۵ پروژه حوزه آب و برق و آب و فاضلاب در زمان حاضر با اعتبار ۴۸۰۰ میلیارد تومان در هرمزگان درحال اجراست.
 
 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان عصر امروز در آیین افتتاح طرح تأمین آب بندرعباس از سدهای شمیل و نیان و طرح نوسازی خط اول آبرسانی بندرعباس از میناب اظهار کرد: هم‌زمان با سفر معاون اول محترم رئیس‌جمهور به هرمزگان، طی امروز و فردا پروژه‌های مختلف در حوزه آب و برق با اعتبار ۱۴۸۰ میلیارد تومان در سطح استان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
وی ادامه داد: طرح تأمین آب بندرعباس از سدهای شمیل و نیان، طرح نوسازی خط اول آبرسانی بندرعباس از میناب، آب‌شیرین‌کن یکصدهزار مترمکعبی و مجتمع‌های آبرسانی دژگان از جمله طرح‌های افتتاحی است.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: واحد گازی هرمز به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، فاز اول پروژه نمک زدایی از آب دریا و تهیه آب شیرین برای بندرعباس از جمله دیگر طرح‌های درحال اجرا دراستان است.
وی تصریح کرد: یکی از بزرگترین طرح‌هایی که عملیات اجرایی آن یک ماه آینده آغاز می‌شود، نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک است که با خط اعتباری فدراسیون روسیه با اعتبار ۱۲۰۰ میلیون دلار ساخته می‌شود. همچنین دو واحد نیروگاهی دیگر به ظرفیت ۶۲۷ مگاوات تا دو سال آینده وارد مدار می‌شود.
اردکانیان همچنین با اظهار نارضایتی از رشد مصرف دو ونیم برابری برق در هرمزگان نسبت به متوسط کشوری ؛ خواستار مدیریت مصرف مدیران توزیع برق، برق منطقه‌ای و مدیریت نیروگاهی در این استان شد تا هرمزگان به استانی الگو در این بخش تبدیل شود.
وزیر نیرو همچنین خواستار توجه ویژه نمایندگان مجلس در بررسی لایحه بودجه ۹۸ به حوزه آب و برق کشور شد.
وی با بیان اینکه دولت کارنامه درخشانی را در حوزه تأمین آب و برق کشور در چهار دهه اخیر داشته است؛ اظهار داشت: صد در صد جمعیت شهری و ۷۵ درصد جمعیت روستایی از سیستم‌های پایدار آب شرب برخوردارند. تمام روستاهای بالای ده خانوار هم از نعمت برق برخوردارند و در حوزه جمع‌آوری و تصفیه فاضلات و استفاده مجدد هم ۴۸ درصد تحت پوشش داریم.
اردکانیان افزود: بحمدا... آهنگ توسعه کشور تحت هیچ شرایطی و با تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا کند نشده است و آینده روشنی پیش روی فرزندان و نسل‌های آینده است.
وزیر نیرو گفت: با مدیریت صورت گرفته از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم و برنامه ریزی و مصرف صحیح آب در این حوزه گره گشاست.
وی افزود: در استان‌های مرزی و هرمزگان بواسطه دسترسی به منابع آب دریا، در برنامه‌ای که تدارک دیده‌ایم، در پهنه‌ای به وسعت یکصد کیلومتر از سواحل جنوب برنامه تأمین آب شرب از دریا را داریم تا دغدغه مردم مرتفع شود که درهمین راستا طرح‌های آب‌شیرین‌کن و نمک‌زدایی از آب دریا برای مصارف مردم بندرعباس و روستاهای طول مسیر و کرمان و یزد را داریم تافشار بر منابع را کاهش می‌دهد.
اردکانیان بر رعایت الگوی مناسب کشت برای کشاورزی هم تاکید کرد و افزود: در سایر مصارف نیز بایستی به ارزش اقتصادی آب توجه شود.
وزیر نیرو اظهارداشت: کمیته استانی کارگروه ملی سازگاری باکم آبی در هرمزگان برنامه‌ای را تدارک دیده که در کارگروه ملی به بحث گذاشته شده است.
وی تاکید کرد: سرمایه گذاری‌های انجام شده موجب تأمین آب پایدار برای مصارف شرب و صنعت و سایر بخش‌ها وحفظ محیط زیست و استفاده از پساب تصفیه شده و جلب سرمایه گذاران شده است.

 

  • خبرنگار: خاطره شکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر