بخش برق
1397/09/13 20:01:00
با دستور رئیس جمهوری و با حضور وزیر نیرو؛
عملیات اجرایی پروژه‌های بخش نیرو با اعتباری بالغ بر 1133 میلیارد ریال و 280 میلیون یورو آغاز شد/ کلنگ‌زنی بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شهید باکری سمنان/ آغاز عملیات اجرایی 6 پروژه برق منطقه‌ای
در ادامه سفر استانی رئیس جمهوری به استان سمنان و با حضور وزیر نیرو، عملیات اجرایی پروژه‌های بخش نیرو در این استان با اعتباری بالغ بر 1133 میلیارد ریال و 280 میلیون یورو آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پایان روز نخست سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان و در جلسه بهره‌برداری هم‌زمان از طرح‌های عمرانی و زیربنایی استان سمنان، عملیات اجرایی احداث بخش بخار سیکل ترکیبی نیروگاه شهید باکری سمنان و 6 پروژه برق منطقه‌ای این استان با دستور رئیس‌جمهوری و با توضیحات وزیر نیرو از محل نیروگاه شهید باکری آغاز شد.
در این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی با تقدیر از خدمات فعالان و مسئولان وزارت نیرو به جهت تلاش‌های صورت گرفته صنعت آب و برق در تابستان امسال، گفت: بنده به شخصه شاهد هستم که این وزارتخانه به صورت شبانه روزی برای احتمالات سال آینده که ممکن است در بخش آب و برق کمبود داشته باشیم تلاش می‌کند.
رئیس جمهوری تاکید کرد: بحمدالله وزارتخانه‌ها برای خدمات رسانی به مردم کمر همت خود را بسته‌اند و این کمربند مطمئنا کمربند مستحکمی برای خدمات رسانی بیشتر به مردم خواهد بود.
وی ادامه داد: برای دو واحد بخار 160 مگاواتی شهرستان‌های شاهرود و سمنان که امروز عملیات اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود اعتباری بالغ بر دو هزار و 800 میلیارد تومان مورد نیاز است که دولت آن را تامین خواهد کرد.
گفتنی است نیروگاه شهید باکری سمنان دارای دو واحد گازی است و بخش بخار آن با ظرفیت 160 مگاوات با هزینه‌ای بالغ بر 140 میلیون یورو توسط سرمای‌گذاری شرکت تولید و توسعه پویا انرژی احداث می‌شود.
ظرفیت فعلی این نیروگاه 324 مگاوات است و با تکمیل بخش بخار ظرفیت کل آن به 484 مگاوات در شرایط ایزو خواهد رسید. سوخت اصلی این نیروگاه گاز و سوخت پشتیبان آن گازوئیل بوده و بعد از احداث بخش بخار سالانه 244 میلیون مترمکعب در سوخت مصرفی صرفه‌جویی خواهد شد.
از اهداف این پروژه می‌توان به افزایش تولید و پاسخگویی به رشد فزاینده بار در مرکز کشور و همچنین بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش آن به میزان 50 درصد اشاره کرد. بازگشت سرمایه اولیه احداث این نیروگاه بعد از تکمیل و بهره‌برداری از بخش بخار سیکل ترکیبی در قالب سوخت صرفه جویی شده به سرمایه گذار پرداخت می‌شود.
صبح امروز هم عملیات اجرایی احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شهید بسطامی شاهرود آغاز شد. این نیروگاه شامل 2 واحد گازی هر یک به ظرفیت 162 مگاوات بوده که با تکمیل واحد بخار آن ظرفیت نیروگاه به 484 مگاوات در شرایط ایزو خواهد رسید. هزینه این نیروگاه بالغ بر 140 میلیون یورو است که توسط شرکت تولید و توسعه پویا انرژی سرمایه گذاری تامین می شود.
 
آغاز عملیات اجرایی 6 پروژه شرکت برق منطقه‌ای سمنان با اعتباری معادل 840 میلیارد ریال
همچنین عملیات اجرایی 6 پروژه شرکت برق منطقه‌ای سمنان با اعتباری معادل 840 میلیارد ریال در ادامه سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید آغاز شد.
آغاز عملیات اجرایی احداث فاز اول پست 63 کیلوولت شهرک صنعتی دامغان به منظور ایجاد ظرفیت برقرسانی به متقاضیان جدید صنعتی، افزایش قابلیت اطمینان شبکه در راستای تأمین برق مطمئن و پایدار به مشترکین صنعتی و بهبود پارامترهای کیفی برق و بهبود پروفیل ولتاژ شبکه با ظرفیت 80 مگاولت آمپر انجام می‌گردد.
آغاز عملیات اجرایی احداث پست 63 کیلوولت امیر کبیر سمنان و احداث خط و پست 63 کیلوولت شهرک صنعتی سرخه از دیگر پروژه‌ها بود که با هدف ایجاد ظرفیت برقرسانی مطمئن به مشترکین جدید خانگی و متقاضیان جدید شهرک صنعتی با ظرفیت 80 مگاولت آمپر، عملیاتی خواهد شد.
همچنین عملیات اجرایی دومداره کردن خط 63 کیلوولت شهید میرحاج – سرخه آغاز شد که این پروژه به منظور افزایش قابلیت اطمینان و مانور شبکه به انجام می‌رسد.
پروژه خطوط ارتباطی 400 و 63 کیلوولت به پست 400 کیلوولت ایوانکی و بهینه سازی پست 63.20 کیلوولت شاهرود یک نیز از دیگر پروژه‌های شرکت برق منطقه‌ای سمنان بود که عملیات اجرایی آن با حضور اردکانیان، وزیر نیرو، آغاز شد.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر