بخش برق
1397/09/11 12:37:14
مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو:
رشد شدید مصرف برق مانع بازنشستگی نیروگاه‌های فرسوده شده است
مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو با تاکید بر اینکه رشد شدید مصرف برق در کشور مانع از بازنشستگی نیروگاه‌های فرسوده شده است، گفت: حدود پنج درصد از ظرفیت نیروگاهی تولید برق مستعد بازنشستگی هستند و به محض اینکه بتوانیم ظرفیت‌های جدید کافی در شبکه برق ایجاد کنیم آن‌ها را بازنشسته خواهیم کرد.
محمدعلی فرحناکیان در گفت‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، در خصوص بازنشستگی نیروگاه‌های فرسوده کشور، گفت: به هر حال در کشور ما نیروگاه‌های وجود دارند که دارای تکنولوژی‌های قدیمی هستند و بیش از 200 هزار ساعت تاکنون فعالیت کاری داشته‌اند ولی با این وجود با بهینه سازی‌های صورت گرفته این واحدها همچنان مشغول به تولید برق و خدمات رسانی به مردم هستند.
وی با تاکید بر اینکه افزایش رشد مصرف سالیانه برق مانع از بازنشستگی این واحدها براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته شده است، ادامه داد: این امر باعث شده است تا متوسط راندمان تولید برق ما مقداری کاهش پیدا کند. البته در شرایط فعلی نیروگاه‌های جدید کشور با راندمان‌های خوبی در حال ساخت است.
وی تاکید کرد: واحدهای فرسوده علاوه بر اینکه راندمان آن‌ها نسبت به سوخت مصرفی کم است، سرپا نگه داشتن آن‌ها نیز هزینه زیادی در بردارد. بنابراین در شرایط عادی اقتصادی بایستی این واحدها را بازنشسته کنیم.
فرحناکیان خاطرنشان کرد: منتها به واسطه رشد شدید مصرفی که طی چند دهه اخیر در کشور رخ داده است و ما به طور متوسط در طی سه دهه اخیر به طور متوسط بیش از 5.5 درصد چه در حداکثر ظرفیت تولید مورد نیاز و چه در بخش انرژی رشد داشته‌ایم، لذا نتوانسته‌ایم آنگونه که می‌خواهیم بتوانیم نیروگاه‌های فرسوده را بازنشسته کنیم.
مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو با تاکید بر اینکه حدود پنج درصد از ظرفیت نیروگاهی مستعد بازنشستگی هستند، گفت: تاکنون تعداد محدودی از واحدها بازنشسته شده‌اند و مابقی آن‌ها نیز برنامه بازنشستگی دارند که به محض اینکه بتوانیم ظرفیت‌های جدید کافی در شبکه برق ایجاد کنیم آن‌ها را بازنشسته خواهیم کرد.
 
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر