بخش آب و فاضلاب
1397/09/10 11:35:55
با حضور سرپرست استانداری؛
عملیات احداث نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی آبفای قم آغاز شد
عملیات احداث نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی آبفای قم با حضور سرپرست استانداری قم آغاز شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی جان صادق‌پور"در این مراسم طی گزارشی با اشاره به مصوبه هیئت‌وزیران مبنی بر تأمین 20 درصد انرژی مصرفی ساختمان‌های اداری از انرژی‌های تجدید پذیر گفت: در همین راستا تاکنون دو نیروگاه خورشیدی 20 و 25 کیلوواتی در ستاد مرکزی شرکت آب و فاضلاب به بهره‌برداری رساندیم.
وی با اشاره به مزایای احداث نیروگاه‌های خورشیدی اظهار داشت: به منظور استفاده از انرژی‌های پاک، استفاده بهینه از سطح مخازن و بهره‌مندی از عواید فروش برق احداث نیروگاه خورشیدی 100 کیلوواتی را در دستور کار قرار دادیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه این نیروگاه با بیش از 6 میلیارد و 900 میلیون ریال اعتبار و در زمینی به مساحت 1500 متر مربع احداث می‌شود، خاطرنشان کرد: بازگشت سرمایه از محل عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت 20 سال با نرخ خرید فعلی، 5 سال خواهد بود.
وی استفاده از پنل ایرانی به منظور حمایت از تولید ملی و نیز بهره‌مندی از امتیازات مربوطه را از شروط قرارداد عنوان کرد و گفت: استفاده از پنل ایرانی بازگشت سرمایه را می­تواند به مدت یک سال کاهش دهد.
صادق پور تاکید کرد: احداث این نیروگاه علاوه بر بالا بردن قابلیت اطمینان حوزه انرژی محل نصب، کاهش 93 هزار کیلوگرم دی اکسید کربن را در سال به دنبال خواهد داشت.
وی انرژی الکتریکی سالانه تولید شده در این نیروگاه را حدود 176 هزار کیلووات ساعت دانست و تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب استان پس از راه‌اندازی این نیروگاه سالانه بیش از 20 میلیون کیلووات ساعت انرژی تجدید پذیر(آبی و خورشیدی) تولید می‌کند.
"هاشمی سرپرست استانداری قم" نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در راستای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شرکت آب و فاضلاب استان قم، سرمایه‌گذاری را در این بخش بسیار مهم توصیف کرد که کاهش مصرف سوخت های فسیلی، حذف انتشار گازهای گلخانه ای و... را به دنبال خواهد داشت.
 

  • خبرنگار: مهدي جعفري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر