بخش آب
1397/08/28 13:40:00
رییس جمهوری در جمع مردم شهرستان خوی مطرح کرد؛
تجهیز 60 هزار هکتار از اراضی استان آذربایجان غربی به آبیاری مدرن/ پای وعده احیای دریاچه ارومیه ایستاده‌ایم
رییس جمهوری گفت: در دولت یازدهم و آغاز دولت دوازدهم، 60 هزار هکتار از اراضی این استان به آبیاری مدرن مجهز شده و این قدم بسیار مهم در کشاورزی و صرفه‌جویی مصرف آب است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در جمع مردم استان آذربایجان غربی در ورزشگاه شهید چمران شهرستان خوی با بیان اینکه می‌دانم در حد برنامه تنظیمی دولت یازدهم، پیشرفت نکرده ایم، گفت: همه شما می‌دانید اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم نبود، طبق روال سال‌های قبل، امروز در دریاچه ارومیه یک قطره آب وجود نداشت و تمام این دریاچه، به یک نمک زار خطرناک تبدیل شده بود و زندگی مردم، کشاورزی و باغات را تهدید می‌کرد و یک گرد و غبار می‌توانست فاجعه‌آمیز شود.
روحانی با بیان اینکه گرد و غبار نمک نه تنها برای آذربایجان غربی و شرقی بلکه برای ایران و چندین استان غرب کشور مشکل‌آفرینی می‌کرد، ادامه داد: درست است که هنوز به احیای دریاچه نرسیدیم، اما به تثبیت دریاچه رسیدیم و این اولین قدم مهم بود و راه‌مان را ادامه می‌دهیم.
رئیس جمهور افزود: می‌دانیم این کار سخت و مشکل است و  میلیاردها تومان هزینه برده و می‌برد؛ می‌دانیم آب سدهای فراوانی را باید به دریاچه ارومیه روان کنیم؛ اما از آن طرف هم می‌دانیم که خشک شدن این دریاچه فاجعه بزرگی را برای ایران و مخصوصاً شمال غرب کشور ایجاد خواهد کرد. پای این وعده ایستاده‌ایم و در دولت دوازدهم مثل دولت یازدهم با همه توان این مسیر را ادامه خواهیم داد.
وی افزود: میزان محصولات کشاورزی این استان در سال 92، 3 میلیون تُن بود و امسال محصولات کشاروزی به 4 میلیون و 600 هزار تن رسیده است.
رییس جمهوری ادامه داد: این به معنای پیشرفت کشاورزی است و باید در برابر کشاورزان عزیز این کشور سر فرود بیاوریم و دست آنها را ببوسیم که سه سال است با تلاش آنان در گندم خودکفا شده ایم.
 روحانی تصریح کرد: به این کشاورزها افتخار می‌کنیم و  در برابر تلاش این کشاورزان، جوانان و بانوان قهرمانمان سر فرود می‌آوریم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه برای استان آذربایجان غربی در این سفر 45 طرح و پروژه در نظر گرفته شده و اعتباری که برای این استان در سال‌های آینده مد نظر قرار دادیم، 2 هزار و 248 میلیارد خواهد بود، گفت: در این استان در زمینه سدسازی، نیرو و آب بر اساس آمار 6 هزار میلیارد تومان در زمینه مسایل نیرو، آب، زهکشی و کانال‌کشی در طول مدت 4 ، 5 سال هزینه شده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت تا آذربایجانی آبادتر، بانشاط‌‌تر و پرشکوه‌تر برای ایران عزیزمان، منطقه‌ و دنیای اسلام داشته باشیم.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر