بخش برق
1397/08/28 19:07:40
با دستور رئیس جمهور؛
بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو به بهره‌برداری رسید
همزمان با سفر استانی هیئت دولت به استان ‌آذربایجان‌غربی، بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو به ظرفیت 80 مگاوات توسط رئیس جمهور از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، وزیر نیرو که به عنوان نماینده دولت در شهرستان ماکو حضور پیدا کرده بود توضیحاتی را در خصوص بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو از طریق ویدئو کنفرانس برای حاضران در مراسم بهره‌برداری همزمان از چند طرح عمرانی، درمانی و زیربنایی آذربایجان غربی ارائه کرد و سپس با دستور رئیس جمهور بهره‌برداری از این واحد آغاز گردید.
این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی احداث شده و تاکنون برای اجرا و راه‌اندازی‌ بخش گاز آن که شامل دو واحد توربین گازی هرکدام به ظرفیت 40 مگاوات(جمعا 80 مگاوات) است، بالغ بر 40 میلیون یورو هزینه شده است.
نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو با هدف تامین کمبود برق در شبکه محلی و منطقه آزاد ماکو تامین برق احداث شده است و دغدغه‌های ناشی از افت ولتاژ و کمبود تولید را جبران می‌کند.
بخش بخار نیروگاه نیز طی سال آینده عملیاتی خواهد شد که ظرفیت اسمی نیروگاه را به 120 مگاوات خواهد رساند.
اجرای بخش‌های ساختمانی‌، ‌دیوار کشی، ‌محوطه سازی، ‌احداث پست نیروگاه،‌ اتاق فرمان،‌ خطوط انتقال نیرو و اتصال به شبکه،‌ مخزن سوخت مایع به ظرفیت 10 میلیون لیتر بر عهده سرمایه‌گذار بخش خصوصی داخلی بوده است و  طراحی و مهندسی، ‌ساخت‌، حمل و نصب توربین و ژنراتور و تجهیزات اصلی مربوط به واحدها بر عهده سرمایه گذار خارجی این طرح بوده است.
  • خبرنگار: زهرا جعفری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر