بخش برق
1397/08/22 14:54:00
با حضور وزیر نیرو؛
عملیات اجرایی 12 پست برق GIS در خوزستان آغاز شد/ همکاری شرکت‌‌های معتبر اروپایی در انتقال فناوری ساخت تجهیزات
کلنگ اجرای همزمان 12 پست 132 کیلوولت GIS در خوزستان با حضور وزیر نیرو به زمین زده شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، طی این پروژه تعداد شش پست برق در شهرستان اهواز و مابقی در شهرهای آبادان، کارون، سوسنگرد، ماهشهر، بهبهان و مسجدسلیمان نصب و راه‌اندازی خواهد شد.
"محمود دشت بزرگ" 
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان در حاشیه آغازبه‌کار عملیات اجرایی 12 پست GIS در اهواز، حمایت از تولید داخلی و به‌کارگیری شرکت‌های ایرانی در آن را یکی از ویژگی‌های پروژه دانست و گفت: انتقال تکنولوژی ساخت تجهیزات این پروژه از یک شرکت معتبر اروپایی برای نخستین بار کلید خورده و در آینده می‌تواند در صورت لزوم در دیگر نقاط کشور مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: خوشبختانه متریال و تجهیزات مورد نیاز تمامی 12 پست برق تامین و وارد کشور شده و عملیات مونتاژ، تست و راه‌اندازی آن توسط شرکت‌های داخلی در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با اشاره به پست‌های کنونی دارای عایق هوایی و در معرض عوامل محیطی قرار داشتن آنها گفت: پس از اتفاقات سال 95 و مشکلاتی که بر اثر وقوع پدیده گردوخاک برای شبکه برق خوزستان حادث شد، وزارت نیرو و شرکت توانیر برای به حداقل رساندن اثرات محیطی بر شبکه برق تدابیری از جمله استفاده از مقره‌ها و پوشش‌های سیلیکونی و بکارگیری فناوری‌های روز اتخاذ کرد.
دشت‌بزرگ اضافه کرد: به‌کارگیری تکنولوژی استفاده از عایق گاز به‌جای هوا در پست‌ها یکی از تصمیم‌های اتخاذ شده در این زمینه بود که قرار شد در سطح شبکه به‌صورت گسترده‌تر مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به 1500 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته دولت در سال 96 برای توسعه و پایداری شبکه برق خوزستان افزود: عملیات اجرایی 12 پست GIS که امروز با حضور وزیر نیرو کلنگ‌زنی شد، از همین منبع و در همین راستا برنامه‌ریزی شده است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان ادامه داد: به‌دلیل نصب تجهیزات در کپسول‌های گازی درون ساختمان و استفاده از فناوری INDORE در این پست‌ها، عوامل محیطی بویژه گردوخاک بر تغییر پایداری این تجهیزات بی‌تاثیر خواهد بود.
دشت‌بزرگ اظهار کرد: برای احداث این تعداد پست برق مبلغ 8 هزار میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات توسعه و پایداری و صندوق توسعه ملی در نظرگرفته شده است.
در آیین آغازبه‌کار 12 پست 132.33 کیلوولت GIS در خوزستان، آیت الله محسن حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به همراه فرامند هاشمی‌زاده معاون عمرانی استاندار خوزستان حضور داشتند.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر