بخش آب
1397/08/22 11:09:11
وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از فاز اول طرح 550 هزار هکتاری:
440 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی در خوزستان در دست بهره‌برداری است
وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون در مجموع 440 هزار هکتار شبکه اصلی در این استان در دست بهره‌برداری است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "رضا اردکانیان" صبح امروز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از فاز اول طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان، با اشاره به فعالیت‌ها و تلاش‌های زیاد صورت گرفته در استان برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری اینگونه طرح‌ها، افزود: سازمان آب و برق خوزستان با قدمتی حدود 60 سال، قدیمی‌ترین واحد توسعه منابع آب و خاک در ایران است و با توجه به وجود پنج رودخانه مهم در این استان و پتانسیل وسیع منابع آب و خاک، از قبل از انقلاب فعالیت‌های خوبی در این استان صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر توسط این شرکت و همکارانشان 9 سد مخزنی بزرگ و نیروگاه برق‌آبی با حجم 29.1 میلیارد مترمکعب را در حوضه های کارون، دز، کرخه، مارون و جره احداث شده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه برای به بهره‌برداری رسیدن چنین طرح‌هایی علاوه بر سدها، می‌بایست سازه‌های بزرگ دیگری از جمله سیستم‌های آبگیری و تامین آب نیز احداث شود، اظهار کرد: 11 سد انحرافی و تنظیمی، 16 ایستگاه پمپاژ اصلی تامین آب و پنج سازه دهانه‌های بزرگ آبگیری تدارک دیده شده و با احداث این سازه‌ها حدود 80 درصد از کل عملیات تامین آب شبکه‌های اصلی از رودخانه‌های خوزستان به نتیجه رسیده است.
اردکانیان یادآور شد: قبل از انقلاب حدود 170 هزار هکتار شبکه در استان خوزستان به بهره‌برداری رسیده بود و پس از پیروزی انقلاب هم حدود 270 هزار هکتار به آن اضافه شده و در زمان حاضر 440 هزار هکتار شبکه اصلی در این استان در دست بهره‌برداری است.
وی ادامه داد: اکنون در استان خوزستان 695 کیلومتر کانال اصلی و انتقال، حدود 3 هزار و 970 کیلومتر کانال‌های اصلی درجه یک  و دو، 1600 کیلومتر شبکه‌های زهکش اصلی و انتقال، 2 هزار و 40 کیلومتر زهکش‌های درجه یک و دو و تعداد 271 واحد ایستگاه‌های پمپاژ درون شبکه اصلی احداث شده است.
وی موضوع تامین آب موردنیاز برای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری را یکی از اصلی‌‌ترین مسایل مورد توجه و تذکر همه گروه‌های مرجع، روحانیت معظم، نمایندگان مردم و مسئولان استانی و ستادی عنوان کرد و افزود: تقریبا از آبان‌ماه سال گذشته یک کار جمعی را با همکارانمان در جهاد کشاورزی آغاز کردیم و با همکاری دکتر کلانتری ریاست سازمان محیط زیست جلسات منظم برگزار و منجر به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی منجر شد و خوشبختانه در بهمن ماه گذشته به رییس جمهور گزارش دادم که از نظر وزارت نیرو آب موردنیاز فاز دوم تخصیص یافته است.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: خوشبختانه اکنون این طرح مهم آماده کار است و امیدواریم با توجه سازمان برنامه و بودجه در تامین منابع مالی فاز دوم، مردم استان و کشور از مواهب عملیاتی شدن فاز اول و بهره‌برداری کامل از آن بهره‌مند شوند.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر