بخش آب و فاضلاب
1397/08/21 18:13:00
با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر نیرو؛
تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز به بهره‌برداری رسید/ جلوگیری از ورود روزانه ۱۱۲ هزار مترمکعب فاضلاب به کارون
تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز با ظرفیت تصفیه 112 هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز برای جمعیت 550 هزار نفر شامگاه امروز (دوشنبه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و رضا اردکانیان وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت‌نیرو (پاون)، سیستم تصفیه فاضلاب در این تصفیه‌خانه به روش SBR یا راکتور ناپیوسته متوالی است، یک فرایند هوازی تصفیه فاضلاب که اصلاح کیفیت فاضلاب به گونه‌ای است تا آسیب به محیط زیست و اکوسیستم را به حداقل برساند.
اعتبار اجرای این پروژه بالغ بر 1000 میلیارد ریال از محل اعتبارات وزارت نیرو بوده و شامل پکیجی با عنوان "پکیج تصفیه‌خانه فاضلاب شرق" و سه پروژه بزرگ است.
پیش‌نیاز فعال‌سازی این پروژه، اجرای سه پروژه بزرگ "خط انتقال دوقلوی فاضلاب توسط لوله 1400 میلی‌متری جی‌آرپی در مجموع به طول  9000 متر"، " اجرای پایپ جکینگ به قطر 1400 میلی‌متر و خط انتقال 1200 میلی‌متر پلی اتیلن شرق اهواز" و "عملیات تکمیلی ایستگاه پمپاژ" بود که با رفع بیش از 500 معارض در نهایت انجام شدند.
جمع‌آوری فاضلاب کل شرق اهواز، تصفیه حدود ۱۱۲ هزار متر مکعب فاضلاب در روز و جلوگیری از ورود آن به رودخانه کارون، اضافه شدن روزانه ۱۱۲ هزار متر مکعب آب به چرخه کشاورزی و صنعت شهر اهواز، احیای ۷ هزار هکتار زمین کشاورزی بایر در این شهر، جمع‌آوری برکه‌ها و دریاچه‌های فاضلاب تصفیه نشده در حواشی شهر، استفاده از پتانسیل پساب حاصل از تصفیه‌خانه به‌منظور توسعه کمربند سبز، تثبیت خاک و مهار کانون‌های ریزگرد منطقه و جمع‌آوری مرداب فاضلاب روبروی شرکت صنایع فولاد و رفع مشکل زیست محیطی از ویژگی‌های اثربخش این پروژه به‌شمار می‌آید.
کلنگ ساخت این تصفیه خانه در مساحتی حدود 11 هزار مترمکعب در سال 88 به زمین زده شد اما در این سال‌ها به دلیل وجود برخی چالش‌ها، روند اجرایی آن به کندی پیش رفت که با توجه به تاثیر این پروژه در مسائل زیست محیطی تلاش شد تا در این دوره سریعتر به بهره‌برداری برسد.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر