بخش آب و فاضلاب
1397/08/11 16:35:00
با حضور استاندار هرمزگان؛
خط دوم انتقال آب پاك از تصفيه‌خانه به شهر جاسك افتتاح شد
طرح خط دوم انتقال آب از تصفيه‌خانه آب به شهر جاسك با 250 ميليارد ريال اعتبار به بهره‌برداري رسيد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، استاندار هرمزگان در اين مراسم با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای دولت در شهرستان جاسک، اجرای طرح انتقال آب از سد جگین به جاسک را یکی از بزرگترین طرح‌های آبرسانی دانست و گفت: این طرح به طول بیش از یکصد کیلومتر اجرایی شده و کار بسیار مهم و ارزنده‌ای است.
«فريدون همتي» افزود: خط دوم انتقال آب از تصفیه‌خانه تا شهر جاسک از جمله پروژه‌های این طرح ملی است که با نقش پدافندی هم اکنون وارد مدار بهره برداری شد.
در ادامه، مديرعامل آبفاي هرمزگان نيز هدف از اجراي اين طرح را افزايش ظرفيت منابع آبي شهر جاسك، توسعه اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي اين شهر، افزايش سطح بهداشت عمومي و توسعه صنايع شهرستان جاسك عنوان کرد.
امين قصمي گفت: اين طرح شامل اجراي خط انتقال آب به‌طول 19 هزار و 80 متر، احداث جاده دسترسي به طول 10 هزار و 500 متر  و احداث 30 عدد حوضچه درون و برون شهري است و با اعتباري معادل 250 ميليارد ريال عملياتي شده است.
وي افزود: با اجراي اين طرح، آب شرب مورد نیاز بندر جاسک، روستاهاي مسير خط انتقال دوم و ناحيه نظامي (ناوگان دريايي جنوب) تامين مي‌شود.
مديرعامل آبفاي استان هرمزگان با بیان اینکه ظرفيت توليد خط انتقال جگين-جاسك 700 ليتر بر ثانيه است، اضافه کرد: در حال حاضر آب مورد نياز اين شهر از سد جگين –جاسك با دبي 120 ليتر بر ثانيه تامين مي‌شود.
وی در ادامه افزود: ظرفیت سد جگین ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که به عنوان ظرفیتی آزاد صرفا برای شرب طراحی شده است.
وی اضافه کرد: با مطالعات اقتصادی انجام شده، قیمت تمام شده اجرای خط دوم انتقال آب پاک از سد جگین به جاسک نسبت به احداث آب شیرین کن در منطقه پایین تر بود و احداث خط دوم به‌عنوان ظرفیتی پایدار مشکلات قطعی آب شهروندان جاسک را مرتفع می‌کند.
مديرعامل آبفاي استان هرمزگان در خصوص طرح آبرساني جگين – جاسك به عنوان يكي از بزرگترين طرح هاي آبرساني کشور نيز اظهار داشت: اين طرح با هدف تامين آب به ميزان 14.5 ميليون متر مكعب در سال اجرايي شده است.
وي گفت: حجم عملياتي اين طرح شامل؛ احداث اسکله و آبگیر، ایستگاه پمپاژ، تصفيه‌خانه آب به ظرفيت350 ليتر بر ثانيه، 124 كيلومترخط انتقال آب، خط انتقال برق به طول 60 كيلومتر و احداث مخازن به حجم 20 هزار مترمكعب است.
به گفته قصمي؛ اعتبار هزینه شده اين طرح دو هزار و 97 ميليارد ريال بوده است.
وی در پایان تصریح کرد: با بهره‌برداری از این طرح ملی و ظرفیت‌های ایجاد شده، امکان تامین آب به میزان 500 لیتر بر ثانیه جهت توسعه صنایع شهرستان جاسک فراهم می‌شود.
  • خبرنگار: زهرا بیگلری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر