بخش آب و فاضلاب
1397/08/10 17:05:22
آب شيرين كن 3000 مترمكعبي شهر سيريك به بهره برداري رسيد
پروژه آبرساني و فاز دوم آب شيرين كن سه هزار مترمكعبي شهر سيريك در مجموع با اعتبار 135 ميليارد ريال با حضور استاندار هرمزگان به بهره برداري رسيد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، استاندار هرمزگان در این مراسم با اشاره به اینکه آب شیرین کن سيريك یکی از پروژه های مهم آب استان است، گفت: با بهره برداری از این پروژه به ظرفيت سه هزار مترمكعب در شبانه روز كه دو برابر نیاز آبی اين شهرستان است، ديگر دغدغه‌ای برای تامین آب شهر سیریک نداریم.
«فريدون همتي» با اشاره به هزینه بالای تولید آب شرب و اهمیت مصرف بهینه آن، افزود: در حال حاضر هر متر مکعب آب خريداري شده از سرمايه گذار بخش خصوصي ۳۶۰۰ در حالی که آبفاي استان هر متر مکعب آب را به قيمت ۵۰۰ تومان در اختیار مردم قرار می دهد که شایسته است شهروندان حساسیت لازم در مصرف بهينه نعمت آب شرب داشته باشند.
وي اظهار داشت: امسال یکی از بدترین سالهای آبی را پیش رو داشتیم، اما خوشبختانه با تلاش مسئولان آب استان بویژه مدیرعامل آبفای هرمزگان، مشکلات و چالش های حوزه آب بسيار خوب مدیریت شد.
همتی همچنین به وضعیت منابع آبی شهر بندرعباس در تابستان امسال اشاره کرد و گفت: نياز آبي شهرستان بندرعباس 2500 ليتر بر ثانيه است درحالي كه ميزان آب توليدي در تابستان امسال  1600 ليتر بر ثانيه بود كه به رغم كمبود آب به ميزان 900 ليتر بر ثانيه، با همت آبفاي استان و همراهي و آگاهي مردم، تنش آبي جدي نداشتيم.
وي بر ضرورت استفاده از تكنولوژي شيرين سازي آب دريا در شهرهاي ساحلي تاكيد كرد و افزود: با استفاده از اين ظرفيت براي تامين آب شرب، مي توان از آب سدها در بخش كشاورزي استفاده کرد.
همچنین، مديرعامل آبفاي هرمزگان در اين باره گفت: اين پروژه با هدف ايجاد منابع آبي پايدار در شهرهاي سيريك و گروك و با اعتبار90 ميليارد ريال اجرا شده است.
امين قصمي افزود: فاز اول پروژه آب شيرين كن سيريک به ظرفيت 1500مترمکعب درشبانه روز از ابتداي خرداد ماه سال 96 راه اندازي شده است كه در حال حاضر با بهره برداري از فاز دوم آن و ايجاد ظرفيت نهايي سه هزار مترمكعب در شبانه روز، نياز آبي شهرهاي سيريک و گروک تامين مي شود.
وي تصريح كرد: تامين آب شهر سيريك و اتمام پروژه آب شيرين كن 3 هزار مترمكعبي مطالبه جدي و به حق مردم اين شهر بود كه سرانجام  با تلاش شبانه روزي مجموعه آبفا و سرمايه گذار اين پروژه فاز دوم آن نيز بهره برداري شد.
قصمي اضافه كرد: بابت تاخير ناشي از مشكلات مالي و فني پيش آمده در اتمام اين پروژه، صميمانه از مردم شهر سيريك عذرخواهي مي كنم و اميدواريم كه اين پروژه در كنار ساير خدمات دولت، بر مردم اين شهر مبارك باشد.     
وي در ادامه گفت: همچنين در اين مراسم پروژه آبرساني شهر سيريك شامل اجراي خط انتقال آب به طول 6 کيلومتر، احداث 2 باب مخزن به حجم 1500 مترمکعب، احداث ايستگاه پمپاژ آب با ظرفيت 90 ليتر بر ثانيه و ساختمان بهره برداري با اعتباري برابر 45 ميليارد ريال بهره برداري شد.
مديرعامل آبفاي استان در خصوص وضعيت منابع آبي شهرستان سيريك اظهار داشت: نياز آبي اين شهر 2 هزار و 500 مترمکعب در شبانه روز است كه خوشبختانه با بهره برداري از آب شيرين كن سه هزار متر مكعبي اين شهرستان مشكل کمبود آب در شهرهاي سيريك و گروگ مرتفع شده است. به طوري كه هم اكنون ميزان آب توليدي بيش از نياز آبي شهرستان است.  
قصمي افزود: شهرستان سيريك داراي 2 هزار و 571 مشترك است كه يك هزار و 720 مشترك در شهر سيريك و 851 مشترك نيز در شهر گروگ از خدمات آبرساني آبفاي سيريك بهره مند هستند.
  • خبرنگار: زهرا بیگلری
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر