بخش برق
1397/08/11 11:57:07
گزارش پاون از برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت برق در ایران؛
نمایشگاه هجدهم عرصه ای برای نمایش توانمندی های صنعت برق کشور
امروزه در جهان هیچ صنعتی مثل صنعت برق با تار و پود زندگی روزمره انسان درگیر نیست، تا جایی که نمی توان لحظه ای از زندگی بشر در قرن بیست و یکم را بدون استفاده از برق و بهره مندی از مواهب توسعه یافتگی صنعت برق تصور کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این صنعت زیرساختی، هر روز شاهد نوآوری و توسعه است و شرکت های بسیاری در بخش های مختلف این صنعت در اقصی نقاط جهان مشغول به فعالیت هستند. شرکت های فعال در صنعت برق، به علت ماهیت این صنعت در ارتباط با روزآمدی دانش و بازار کار فعال و پرپتانسیل آن، می بایست رویکردی فعالانه در برقراری ارتباط با دیگر فعالان این صنعت و همچنین بازاریابی آتی داشته باشند؛ در همین راستا، برگزاری نمایشگاههای بین المللی صنعت برق در هر نقطه از جهان، بسیار مورد اقبال شرکت های فعال در این صنعت قرار می گیرد.
در بین تمامی نمایشگاههای مطرح برق جهان شامل نمایشگاه برق و روشنایی گوانگجو، نمایشگاه تجهیزات برق برلین، نمایشگاه Middle East Electricity دبی و ... نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران از اهمیت زیادی برای شرکت های فعال در صنعت برق دنیا برخوردار است و به عبارتی، نمایشگاههای بین المللی صنعت برق ایران همواره در زمره 10 نمایشگاه سالانه مطرح صنعت برق جهان قرار دارد.
یکی از دلایل این اهمیت، نقش تأثیرگذار کشورمان در صنعت برق خاورمیانه و جهان است. ایران به اندازه ای در صنعت برق پیشرفت داشته که بیش از 95 درصد تجهیزات مورد استفاده در این صنعت را در داخل کشور می سازد و همچنین در زمینه مهندسی و اجرا، توان بومی 100 درصدی دارد و در این زمینه به صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه ورود کرده است.
از اینرو، یکی از دلایل عمده مهم بودن نمایشگاههای بین المللی برق ایران برای شرکت های فعال در این صنعت، توانمندی کشور برگزار کننده در ارائه خدمات فنی و مهندسی صنعت برق است. از دیگر دلایل اهمیت این نمایشگاه، واقع شدن ایران در منطقه ای است که بازار گسترده و رو به رشدی در بخش برق دارد و شرکت های خارجی می توانند در تعامل با شرکت های ایرانی، از این بازار بالقوه بهتر و بیشتر بهره مند شوند.
تاکنون هفده دوره از نمایشگاههای بین المللی برق ایران برگزار شده و امسال شاهد برگزاری هجدهمین دوره هستیم. در این دوره از نمایشگاه، در فضایی به وسعت بیش از 39 هزار مترمربع، شاهد حضور 483 شرکت خواهیم بود. از این تعداد، 415 شرکت داخلی و 68 شرکت خارجی هستند.
شرکت های خارجی حاضر در نمایشگاه امسال از 18 کشور جهان به تهران آمده اند. حضور شرکت هایی از کشورهای اتریش، ترکیه، چین، آلمان، روسیه و بلغارستان به صورت مستقیم و از کشورهای ایتالیا، جمهوری چک، فرانسه، فنلاند، رومانی، سوئیس، کره جنوبی، انگلستان، امریکا، لهستان و ژاپن به صورت نمایندگی خواهد بود.
نمايشگاه بين المللي صنعت برق ايران به عنوان بزرگترين رخداد صنعتي و تجاري ايران در اين حوزه محسوب می شود كه سالانه با حضور جمع كثيري از شركتهاي توانمند داخلي و خارجي در زمينه صنعت برق برپا مي شود. فرصت بسيار مغتنمي است تا شركتهاي فعال در اين صنعت دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازديد دست اندركاران و متخصصان اين صنعت قرار دهند و با در نظر گرفتن روند تقاضاي بازارها و سمت و سوي رشد اين صنعت، فعاليتها و نوآوري هاي آتي خود را هدايت کنند.
اتفاقی که در دوره های قبلی نمایشگاه به فراخور زمان و ظرفیت های سالهای برگزاری رخ داد و هر سال شاهد افزایش تعاملات بخش خصوصی داخلی صنعت برق ایران با شرکت های خارجی فعال در این صنعت در ایام برگزاری نمایشگاه و همچنین تأثیر آن در ارتقای سطح این صنعت بودیم.
در هفدهمین دوره نمایشگاه بین المللی برق ایران که در آبان ماه سال 96 برگزار شده بود، 458  شرکت داخلی و بیش از 310 شرکت خارجی از 30 کشور مختلف آلمان، چین، ترکیه، ایتالیا، اسپانیا، فنلاند، لهستان، انگلستان، سوئد، امارات، روسیه و ...  در فضایی به وسعت 50 هزار مترمربع حضور داشتند.
همچنین شانزدهمین دوره در سال 95 با حضور ۳۵۰ شرکت داخلی و ۲۹۵ شرکت خارجی از ۲۱ کشور جهان شامل آلمان، آمریکا، اتریش، اسپانیا، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، تایوان، ترکیه، روسیه، ژاپن، سوئیس، سوئد، فرانسه، فنلاند، چین، چک، لهستان، هند، کانادا و کره جنوبی در فضای نمایشگاهی به وسعت بیش از 43 هزار مترمربع برگزار شد.
در آبان ماه سال 94 پانزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی برق ایران در فضایی به مساحت ٤٥ هزار متر مربع با حضور بیش از ٣٢١ شرکت داخلی و ٢٠٠ شرکت بین المللی در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد.
شرکت کنندگانی از کشورهای کره جنوبی، چین، ترکیه، آلمان، ایتالیا، اوکراین، اتریش، انگلیس، فرانسه، فنلاند، هلند، هندوستان، سوئد، جمهوری چک، ژاپن، سوئیس، هنک کنگ، اسپانیا، آمریکا، اسلوانی، امارات، تایوان، کانادا و بلژیک در این رویداد بین المللی در سال 94 حضور داشتند.
چهاردهمین دوره نمایشگاه بین المللی صنعت برق نیز در سال 93 با حضور ۴۴۱ شرکت داخلی و خارجی برگزار شد که از این تعداد ۹۸ شرکت خارجی و مابقی از شرکت‌های داخلی فعال در صنعت برق بودند.
همچنین سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در آبان ماه سال ۹۲ در فضایی به وسعت بیش از ۱۷ هزار مربع و با حضور ۲۵۳ شرکت داخلی و ۷۲ شرکت خارجی برگزار شده بود.
مقایسه کمی حضور شرکت های خارجی در نمایشگاه امسال و 5 دوره گذشته از افت حضور شرکت های خارجی حکایت دارد، اما حضور شرکت های داخلی در نمایشگاه امسال بسیار پررونق است. حضور پرتعداد شرکت های داخلی در شرایطی است که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها نقش پررنگی در نمایشگاه امسال دارند و این ویژگی، نمایشگاه هجدهم را از دوره های پیشین متفاوت کرده است.
با مرور سوابق و تجربیات شرکت های داخلی و خارجی حاضر در نمایشگاه هجدهم، به طور قطع می توان از افزایش کیفی حضور شرکت های داخلی و خارجی و در نتیجه ارتقای کیفیت برگزاری نمایشگاه امسال نسبت به دوره های گذشته خبر داد؛ موضوعی که در چهار روز برگزاری نمایشگاه امسال به اثبات خواهد رسید.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر