بخش آب
1397/08/07 16:57:00
استاندار قزوین عنوان کرد:
کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی با بهره‌گیری از آبیاری نوین و کشت گلخانه‌ای
استاندار قزوین گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و تغییر اقلیم، باید با روش‌هایی همچون آبیاری تحت فشار و قطره ای و کشت گلخانه‌ای، مصرف آب کشاورزی کم شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عبدالمحمد زاهدی" استاندار قزوین پس از بازدید از مراحل اجرایی سد بالاخانلو، با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و تغییر اقلیم صورت گرفته در کشور، یکی از چالش‌های اساسی در هر استان را تأمین و انتقال آب شرب دانست و افزود: با توجه به برنامه‌ریزی دقیق و علمی که در خصوص سد بالاخانلو در استان قزوین صورت گرفته ان شاالله با بهره برداری از این سد مشکل آب شرب شهرستان بوئین زهرا و شهرها و روستاهای این شهرستان مرتفع خواهد شد.
وی با اشاره به سیستم آبیاری تحت فشار و قطره ای و کشت گلخانه‌ای عنوان داشت: ضروری است روش‌هایی را بکار ببریم که مصرف آب کشاورزی کم شود تا بتوان از این منابع محدودی که در اختیار داریم به درستی استفاده کنیم.
در ادامه "علی رحمانی" فرماندار بوئین زهرا با بیان اینکه وضعیت آب شرب دهها روستا در شهرستان بوئین زهرا به لب شوری و شور آبی رسیده و ساکنان این روستاها از این وضعیت رنج می‌برند گفت: ساخت سد بالاخانلو با توجه به اینکه بوئین زهرا از هیچگونه آبهای سطحی و مباحث سدی برخوردار نبوده و از کانال‌های آبیاری نیز آبی به این استان تزریق نمی شود، برای این شهرستان بسیار حائز اهمیت است.
"حمید پویا" مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در ادامه این جلسه اظهار داشت: این سد با ارتفاع 84 متر از پی و طول تاج 370متر و حجم مخزن 38 میلیون متر مکعبی، حدود 15 میلیون و 400 هزار متر مکعب آب را درسال تنظیم و تأمین آب شرب پنج شهر بوئین زهرا، سگز آباد، شال، دانسفهان، اسفرورین و 36 روستا را برعهده خواهد داشت.
وی افزود: تغذیه مصنوعی دشت برای جلوگیری از افت روزافزون سطح آب زیرزمینی، تأمین 9 میلیون متر مکعب آب شرب، بهبود آبیاری 4200 هکتار از اراضی تلفیقی موجود کشاورزی، کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی، تغذیه مصنوعی آبخوان، کنترل سیلاب منطقه و حفظ محیط زیست از مزایای ساخت سد بالاخانلو در استان قزوین است.
پویا با اشاره به اهمیت تامین آب شرب مردم شهرستان بوئین زهرا عنوان کرد: سد بالاخانلو در حال حاضر 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در صورت تامین اعتبار لازم تا پایان سال آینده می‌توانیم این سد را به مرحله آبگیری برسانیم.
استاندار قزوین، جمعی از معاونان وی و فرماندار بوئین زهرا به‌همراه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین از مراحل اجرایی سد مخزنی بالاخانلو بازدید کردند.
  • خبرنگار: محمد محمدحسینی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر