بخش آب
1397/08/07 17:30:27
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان:
سازگاری با کم‌آبی، رویکرد صحیح در شرایط فعلی خشکسالی است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان گفت: در شرایط فعلی خشکسالی، رویکرد درست به مسئله آب، بحث سازگاری با کم آبی است و این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی های بلند مدت است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد حسین قرائتی" افزود: مشکلات ناشی از خشکسالی و کاهش بارندگی ها تاثیر زیادی بر آب آشامیدنی روستاها داشته، به طوری‌که در سال‌های اخیر حدود 400 لیتر بر ثانیه از منابع آبی کاهش یافته است.
وی در تشریح وضعیت منابع آبی روستاهای استان اصفهان گفت: به دلیل خشکسالی های اخیر تعداد 110 حلقه چاه تامین آب شرب روستاها خشک شده است.
قرائتی افزود: حدود 110 حلقه چاه که در سنوات گذشته در مدار بهره برداری بوده در شرایط فعلی خشک شده است و آب استحصالی از باقی چاه ها که مورد استفاده قرار می گیرد هم به‌دلیل استمرار خشکسالی‌ها به شدت کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: در شرایط حاضر 43 درصد از تامین آب آشامیدنی روستاهای اصفهان از سامانه اصفهان بزرگ است و مابقی از منابع آبی دیگر استحصال می شود.
به گفته وی در این مدت به‌دلیل تغییرات ذکر شده منابع آبی زیرزمینی به شدت تحت الشعاع قرار گرفته است.
مدیرعامل آبفار اصفهان با اشاره به چینش مدیریتی و همکاری مطلوب بین دستگاه های همسو گفت: اگر این همدلی، تفاهم و همکاری بین دستگاه های مربوطه از جمله آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری و روستایی و برق وجود نداشت چالش های این بخش روز به روز بیشتر می‌شد.
وی یادآور شد: نباید از مشکل آب به عنوان یک بحران نام برد زیرا بحران مقطعی و قابل حل است.
قرائتی، رویکرد درست به مسئله آب را بحث سازگاری با کم آبی برشمرد و گفت: باید طوری برنامه ریزی شود که مردم با این وضعیت وفق داده شوند.
وی با بیان این که بحث سازگاری با کم آبی نیازمند برنامه ریزی های بلند مدت است، گفت: به‌دلیل اینکه معلوم نیست تا چه زمانی وضعیت آب در کشور بهبود یابد و نمی‌توان به این بارش‌های مقطعی نیز دل بست باید برنامه‌ریزی‌های اساسی و اصولی در این زمینه صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اطلاع رسانی و اقداماتی که در بخش های رسانه ای و آموزشی درخصوص صرفه جویی در مصرف آب صورت گرفته است بسیاری از مردم جامعه به این باور رسیده اند که باید به‌طور جدی از اسراف آب خودداری کنند و ما نباید بگذاریم این باور کمرنگ شود.
قرائتی به رابطه تنگاتنگ شرکت آبفا با دانشگاه ها برای برنامه ریزی، تصمیمات و طرح های علمی در رابطه با موضوع کم آبی اشاره کرد و گفت: بر این اساس هیئت امنای پژوهشکده آب و فاضلاب استان را مدیران سه مجموعه آبی استان تشکیل می دهند و رابطه خوبی بین این مجموعه ها برقرار است.
وی موضوع کم آبی را مهم‌ترین مشکل و چالش ملی و کلان در کشور به ویژه در اصفهان اعلام کرد و افزود: برای این منظور نباید رسانه ای مانند صدا و سیما در قبال امکان آموزش برای فرهنگ سازی مصرف در بین مردم درخواست پرداخت هزینه کند.
مدیرعامل آبفار اصفهان از سیاستگذاران استان درخواست کرد که بر صدا و سیما تکلیف کنند که از جنبه مادیات در این زمینه حارج شود و به عنوان کار ملی به موضوع کم آبی در استان نگاه کند.
وی به برنامه های عملیاتی تاثیرگذاری که در استان در فصل تابستان به ویژه از سوی شرکت آب منطقه ای انجام شد اشاره کرد و گفت: اگر این برنامه ها همگام با بالادست صورت می گرفت، تا حدود زیادی می توانست به کاهش چالش کم آبی کمک کند.
قرائتی تصریح کرد: باید به موضوع کم آبی خارج از قومیت ها بنگریم زیرا همه ما ایرانی هستیم و چاره اندیشی برای این بحث نیازمند یک مدیریت واحد است.
مدیرعامل شرکت آبفای اصفهان ارزان بودن نرخ آب را یکی از دلایل هدررفت و اسراف آن عنوان کرد و گفت: تجربه نشان داده که اگر کالایی ارزان ارائه شود در بلند مدت به ارزش آن اهمیتی داده نمی شود.
قرائتی ادامه داد: قیمت متوسط فروش یک‌هزار لیتر آب شهری حدود 350 تا 360 تومان است و این قیمت در روستاها بین 150 تا 175 تومان است.
وی یادآور شد: باید تلاش شود تا قیمت آب نزدیک به قیمت واقعی باشد و این فرهنگ هم در بین مردم نهادینه شود.
مدیرعامل شرکت آبفار استان اصفهان با اشاره به اینکه نباید مشکل کم آبی، تنها در بخش آب شرب دیده شود، گفت: در بررسی های صورت گرفته حدود 10 درصد میران آب مصرفی مربوط به بخش شرب بوده و بیشترین مصرف در حوزه کشاورزی است که باید با کشت های گلخانه ای این مشکل کنترل شود.
وی، مشکل فرسودگی شبکه های آب شرب شهری و روستایی را نیز یکی از عوامل مهم در هدر رفت آب عنوان کرد و گفت: هم اکنون 35 تا 40 درصد شبکه آب روستایی استان اصفهان فرسوده و نیازمند اصلاح است.
قرائتی، طول شبکه آب روستایی استان را حدود هشت هزار کیلومتر عنوان کرد و گفت: از این طریق باید آب از عمق 170 تا 200متری استحصال و پمپاژ شود.
وی تاکید کرد: درصورت تامین اعتبار از محل اعتبارات عمرانی می‌توان فرسودگی شبکه های روستایی استان را که تقریبا 40 درصد آن به حدود سه هزار کیلومتر می رسد اصلاح و ترمیم کرد.
مدیرعامل شرکت آبفار استان اصفهان همچنین با تاکید بر اینکه نباید برای تامین منابع آبی به سمت احداث چاه برویم، گفت: هر جاه چاه زده شود به‌طور موقت بین یک تا دو ماه آب خواهیم داشت و به این لحاظ باید منابع آب موجود را از عمق یک متر تا90 سانتی از سطح استفاده کنیم.
وی مشکل تامین آب دام‌ها را چالش مضاعفی در بخش آبفای روستایی برشمرد و گفت: برای این منظور از یک سو اعتبار و امکاناتی به ما داده نشده و از سوی دیگر در گذشته قنات، چاه و چشمه ها جوابگوی آب دام ها بود ولی الان از همین آب پرمشقت شرب برای دام نیز استفاده می‌شود.
  • خبرنگار: حامد شریعتی
  • منتشر کننده: حمید ثریانی/ دبیر خبر