بخش آب و فاضلاب
1397/08/06 14:08:14
به بهانه افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب ایوان توسط وزیر نیرو؛
استان ایلام زیر پوشش طرح‌های بزرگ آب و فاضلاب
محمدتقی رشیدی/ مدیر روابط عمومی آب و فاضلاب استان ایلام
استان ایلام به دلایل گوناگون و از جمله تنوع جمعیتی، هم مرزی با عراق، برخورداری از گذرگاه و پایانه مرزی مهران و اهمیت آن در برپایی کنگره بزرگ اربعین و همچنین چندگانگی‌های آب و هوایی و تولید بسیاری از محصولات کشاورزی اهمیت ویژه‌ای دارد و نگاهی نه گذشته‌ای نه چندان دور، یادآور پایمردی‌های اهالی غیور استان ایلام در برابر یورش‌های ددمنشانه دشمن بعثی در دوران دفاع مقدس است و مجموعه عوامل یادشده می‌طلبد مردمان خوب و عزیز استان ایلام از خدمات دولت تدبیر و امید از جمله در صنعت آب و فاضلاب کشورمان برخوردار باشند که اجرا و افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب ایوان غرب به عنوان ششمین تصفیه‌خانه فاضلاب در استان ایلام، از آن جمله است.
 
سیاستگذاری وزارت نیرو در صنعت فاضلاب
وزارت نیرو در کنار صنعت آب، برای صنعت فاضلاب هم از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برنامه‌های دقیق و کارشناسی شده را تدوین و اجرا کرده است که به گفته رضا اردکانیان وزیر نیرو به طور کلی از این قرار است: اصلاح ساختار اقتصاد آب کشور و افزایش سهم بخش غیردولتی در اجرای طرح‌های تأمین و انتقال آب و توسعه تأسیسات فاضلاب، توسعه سامانه‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب، بازچرخانی و استفاده از پساب، کیفیتی متناسب با نوع مصرف و همچنین استقرار نظام قیمت گذاری براساس هزینه‌های تمام شده، اصلاح شیوه نرخ گذاری و ساده سازی ساختار تعرفه‌ای خدمات آب و فاضلاب در کشور (گفتگوی وزیر نیرو با روزنامه اطلاعات، نهم مهرماه 1397).
 
اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب ایوان غرب
به گفته کارشناسان، امروزه اجرای پروژه‌های جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب در هر شهر و کشور، یکی از ضروری‌ترین تأسیسات مورد نیاز برای رعایت بهداشت عمومی و از شاخص‌های مهم توسعه به شمار می‌رود که براین اساس شرکت آب و فاضلاب استان ایلام، نگاه کلان و تحمل مشکلات اجرای پروژه‌های فاضلاب، نسبت به احداث شبکه‌های فاضلاب خانگی در سطح استان یادشده مبتنی بر استانداردهای زیست محیطی جهان اقدام کرده است که براین اساس تصفیه خانه شهر ایوان غرب ششمین تصفیه خانه در استان ایلام محسوب می‌شود. این تصفیه خانه پس از انجام طرح‌های مطالعاتی در سال 1392 در زمینی به مساحت 8/4 هکتار احداث شده و برای اجرای آن قراردادی به ارزش 242 میلیارد ریال به روش BOT با بخش خصوصی منعقد شده است که در افق طرح 48 هزارنفر جمعیت را تحت پوشش قرار می‌دهد.
افشین مظاهری، مدیرعامل آب و فاضلاب استان ایلام با ارائه توضیحات بیشتری درباره تصفیه خانه فاضلاب خانگی ایوان غرب می‌افزاید: این تصفیه خانه در مدت 4 سال توسط سرمایه گذار بخش خصوصی ساخته شده است و 25 سال هم زمان بهره برداری دارد و از ظرفیت تصفیه 4500 مترمکعب فاضلاب در شبانه روز برخوردار است.
 
اهداف طرح پروژه فاضلااب ایوان غرب
برای اجرا و بهره برداری از طرح فاضلاب ایوان غرب هدف‌هایی در نظر گرفته شده است که مهمترین آن‌ها در پی می‌آید:
*جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب.
*پیشگیری از آلودگی‌ها و تخریب محیط زیست.
*بهبود بهداشت عمومی منطقه و سطح زندگی مردم.
*استفاده از پساب و کودهای حاصله در کشاورزی.
*ایجاد اشتغال مناسب به صورت مستقیم و غیرمستقیم.
*کمک به زیباسازی ایوان غرب به وسیله جلوگیری از ورود فاضلاب به خیابان‌ها، جداول و کوچه‌های شهر.
*استفاده مجدد از فاضلاب‌های تصفیه شده برای توسعه فضای سبز و سلامت محیط زیست.
*استحکام بخشی به زمین‌های کشاورزی با تقویت آن‌ها با استفاده از لجن‌های تصفیه شده که با بهره برداری از آن برای آبیاری بیش از 120 هکتار از زمین‌های پایین دست شهر ایوان غرب، از پساب تصفیه شده استفاده می‌شود و رونق بیشتر کشاورزی در این منطقه را به دنبال دارد.
*توسعه فعالیت‌های صنعتی و غنی سازی که با بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب ایوان غرب مشکل مربوط به سیستم دفع فاضلاب در شهر ایوان غرب که به صورت چاه‌های جذبی و سنتی است، حل می‌شود.
 شبکه 75 کیلومتری فاضلاب ایوان غرب
به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام، شبکه فاضلاب ایوان غرب در مجموع 75 کیلومتر است که تاکنون 45 کیلومتر معادل افزون بر 56 درصد آن عملیاتی و انجام شده است. همچنین از حدود 12 هزار انشعاب پیش بینی شده تاکنون افزون بر 2 هزار و 600 انشعاب وصل شده است و تصفیه خانه هم در آبان ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید.
 
 
 
 
تصفیه‌خانه فاضلاب ایوان غرب و فرآیندهای آن
مظاهری با یادآوری اینکه ظرفیت تولید تصفیه خانه فاضلاب ایوان غرب 9 هزارمترمکعب پساب در شبانه روز است که با اجرای سیستم لجن فعال با هوادهی گسترده‌ای ایجاد شده است. واحدهای اصلی فرایندی این بخش را به شرح زیر بیان می‌دارد:
*آشغالگیر، پارشال فروم، دانه گیر، حوضچه تقسیم جریان فاضلاب، حوضچه هوادهی، حوضچه ته نشینی، حوضچه کلرزنی، تلمبه خانه لجن برگشتی، مخزن‌های تغلیظ لجن، بلت فیلترپرس و تلمبه خانه ذهاب.
مؤلفه‌های اجراشده طرح فاضلاب شهر ایوان غرب هم از این قرار است: احداث ساختمان‌های نگهبانی، اداری، کنترل، تعمیرگاه دیزل ژنراتور، کلرزنی و بلت فیلترپرس با زیربنای تقریبی 2 هزارمترمربع.
اجرای 5 هزارمترمربع محوطه سازی و احداث نیم هکتار باغ در محوطه تصفیه خانه.
احداث خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب ایوان غرب به طول 42 کیلومتر شامل خط انتقال 1.5 کیلومتر، 6.5 کیلومتر شبکه اصلی به قطرهای 400 و 500 میلی متر، 37 کیلومتر شبکه فرعی به قطر 250 میلی متر و نصب 2200 فقره انشعاب‌های خانگی. گفتنی است که تاکنون 60 درصد از شبکه فاضلااب شهر ایوان غرب اجرا شده است و با اجرای مابقی شبکه و نصب انشعابات آن، تمامی مناطق شهر ایوان غرب تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار خواهد گرفت.
گفتنی است سرمایه گذاری انجام شده توسط بخش خصوصی از محل خرید تضمینی پساب تولیدی تصفیه خانه فاضلاب ایوان غرب، از سوی دولت پرداخت می‌شود و نیز تمامی عملیات اجرای این طرح توسط کارشناسان و متخصصان داخلی و بومی استان ایلام انجام شده که برگ زرین دیگری بر افتخارات این استان مستعد و دلاورپرور افزوده است.
به امید روزی که تمامی مردم عزیز ایوان غرب و استان ایلام مانند دیگر هموطنان مان در اقصی نقاط ایران اسلامی، بیش از پیش از خدمات ارزشمند صنعت آب و فاضلاب کشورمان بهره مند شوند.

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر