بخش برق
1397/08/05 10:09:00
با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی صورت گرفت:
بهره‌برداری از نیروگاه مولد مقیاس کوچک 3.2 مگاواتی در تبریز
یک واحد نیروگاه مولد مقیاس کوچک به ظرفیت 3.2 مگاوات با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرک صنعتی شهید سلیمی تبریز به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در مراسم بهره‌برداری از این نیروگاه که با حضور مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، افشین روشن میلانی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان، سرمایه گذار پروژه و جمعی از مسئولان استانی ترتیب یافت، ابتدا سرمایه‌گذار پروژه با ارائه گزارشی اظهار داشت که این نیروگاه در زمینی به مساحت 1460 مترمربع و با ظرفیت تولیدی 3.2 مگاوات احداث شده  است.
وی راندمان این نیروگاه  را 55 درصد و هزینه ریالی و ارزی آن را نیز به ترتیب 10 میلیارد ریال و 1.5 میلیون یورو اعلام نمود.
در این مراسم همچنین خدابخش استاندار آذربایجان شرقی ضمن قدردانی صمیمانه از سرمایه‌گذار این پروژه، با تاکید بر اهمیت راه اندازی نیروگاههای کوچک در شهرکهای صنعتی استان اظهار داشت: حمایت و پشتیبانی از احداث چنین نیروگاه‌هایی وظیفه ماست، چراکه با افزایش تولید برق صنعتی به عنوان یکی از زیرساخت های جامعه، اشتغال و تولید هم رونق خواهد گرفت.
استاندار آذربایجان شرقی افزود: بر اساس پدافند غیرعامل، ایجاد نیروگاه‌های مقیاس کوچک باید در بخش های دیگر هم کانون توجه باشد زیرا با بهره گیری از بخار و حرارت نیروگاه‌ها در صنعت و تولید، در حوزه انرژی برق، به صورت چشمگیری صرفه‌جویی خواهد داشت.
روشن میلانی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان نیز طی سخنانی گفت: طبق قوانین سرمایه‌گذاری کشور، عمده برنامه های وزارت نیرو علاوه بر موضوع مهم جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی، بحث مدیریت و اصلاح الگوی مصرف برق است.
وی شدت مصرف انرژی در کشورمان را حدود 4 برابر متوسط جهانی قلمداد کرده و در ادامه، با ارائه گزارشی از قراردادهای احداث نیروگاه توسط بخش خصوصی با این شرکت، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری 3 نیروگاه مقیاس کوچک در منطقه آذربایجان به بهره برداری رسیده و تعداد 26 فقره قرارداد دیگر نیز با مجموع 500 مگاوات ظرفیت قابل پیش بینی، در شرایط قرارداد و آماده سازی است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای آذربایجان در ادامه سخنان خود با اشاره به میزان تلفات انرژی در حوزه برق آذربایجان اظهار داشت: حدود 2.2 درصد در بخش انتقال و نزدیک به 9 درصد در بخش توزیع نیروی برق برق تلفات انرژی داریم که با احداث و بهره برداری از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی) میزان تلفات انرژی کاهش یافته و می تواند یکی از اهداف مهم پدافند غیرعامل باشد.

  • خبرنگار: بتول میرزایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر