بخش آب
1397/07/18 14:25:00
نظر وزیر نیرو در مورد مجانی شدن آب و برق مدارس؛
آب و برق رایگان مدارس، آموزش مصرف صحیح به دانش‌آموزان را دشوار خواهد کرد/ شدیدا نیازمند اصلاح مصرف در منابع مختلف هستیم
وزیر نیرو با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص رایگان شدن آب و برق مدارس، گفت: بخش اصلی آموزش الگوی صحیح مصرف باید در میان فرزندانمان شکل بگیرد بنابراین نباید آموزش به دانش‌آموزان را به گونه‌ای دشوار کنیم که از آنها بخواهیم کالایی که به شکل رایگان در اختیار آن‌ها قرار گرفته را درست مصرف کنند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به بارش‌های روزهای اخیر در کشور، گفت: برنامه وزارت نیرو برای کنترل این منابع، متکی به پروژه‌های مهار آب‌های سطحی است و در این زمینه بیش از 100 پروژه سدسازی در دست اجرا است که این سدها پروژه‌های موثری برای مهار آب‌های سطحی و کنترل سیلاب خواهد بود.
وی یکی از اصلی‌ترین اهداف سدها را کنترل سیل ذکر کرد و گفت: تغییرات اقلیم رویدادهایی همچون سیلاب‌های وسیع را در خود دارد که در زمینه کنترل این سیل‌ها حتما باید سرمایه‌گذاری شود.
وزیر نیرو در پاسخ به اینکه برای کنترل سیل‌ها چه باید کرد؟ گفت: اقدام‌های زیادی باید در دستور کار قرار داد؛ یکی از آن‌ها جلوگیری از ساخت و ساز در مسیل‌ها و دیگری کنترل سیل و باز نگه داشتن مسیر عبور سیل است؛ علاوه بر این، سازه‌هایی مثل پل‌ها که روی رودخانه‌ها احداث می‌شود باید از استحکام کافی برخوردار باشد؛ البته در خیلی از مناطق وجود سدهای کوچک در مناطق سیل خیز کمک بزرگی می‌تواند ایفا کند.
 
آخرین وضعیت شبکه آب و برق در روستاهای سیل زده شمالی
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان به آخرین وضعیت شبکه آب و برق روستاهای سیل‌زده شمال کشور اشاره کرد و گفت: در سیل اخیر خسارت‌های زیادی در شبکه‌های آب و برق روستایی استان‌های گیلان و مازندران رخ داده است.
وی گفت: در استان گیلان 87 روستا دچار اختلال در شبکه آبرسانی شده بود که بخشی از آن‌ها برطرف شد و حدود 20 روستای دیگر کماکان مشکل دارند.
اردکانیان تصریح کرد: در استان مازندران نیز به تاسیسات آب آشامیدنی 276 روستا خسارت وارد شد و در مرحله نخست، آب شرب 74 هزار مشترک قطع شد.
وزیر نیرو اضافه کرد: در این زمینه اقدام‌های موثری صورت گرفته و اکنون آب آشامیدنی 251 روستا وصل شده و 25 روستای دیگر با تانکر آبرسانی می‌شود؛ دسترسی‌های روستاهایی که هنوز مشکل آن‌ها رفع نشده دشوار است که امیدواریم به زودی مشکل شبکه آب این مناطق نیز برطرف شود.
 
نظر وزیر نیرو در مورد مجانی شدن آب و برق مدارس
وی همچنین درباره مصوبه مجلس در خصوص رایگان شدن آب و برق مدارس، گفت: این موضوع اکنون قانون و لازم الاجراست اما اگر قبل از تصویب قانون از من نظر می‌خواستند، می‌گفتم در حالی که باید سرمایه‌گذاری سنگینی برای آموزش الگوی صحیح مصرف بکنیم، نخستین گام این سرمایه‌گذاری روی فرزندانمان است؛ حتی اگر دستگاه آموزش و پرورش نیازمندی دارد این نیازمندی را به طریق دیگری تامین کنیم تا آموزش دادن به بچه‌ها این قدر سخت نباشد که از آنها بخواهیم کالایی که به شکل رایگان در اختیارشان هست را درست مصرف کنند.
وی تاکید کرد: 
امیدواریم مجلس شورای اسلامی توجه لازم را در بودجه 98 به موضوع رایگان شدن تعرفه‌‌های آب و برق داشته باشد چون وزارت نیرو فوق العاده نیازمند اصلاح مصرف است که مهمترین بخش، فرزندان ما هستند که از سنین پایین باید این موضوع را رعایت کنند.
اردکانیان در پایان گفت: فوق‌العاده نیازمند اصلاح مصرف در منابع مختلف هستیم و جزو اصلی‌ترین گام‌های آن هم آموزش به فرزندان هستند
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر