بخش برق
1397/07/18 10:43:13
استقبال بخش خصوصي از توليد برق در مازندران
مدیرعامل برق منطقه ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه 138 مگاوات برق با ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک توسط بخش خصوصی تا تابستان آینده وارد مدار تولیدمی شود، گفت: باتوجه به بازگشت 38 درصد سود سرمایه گذاری، استقبال خوبی برای نیروگاه های مقیاس کوچک در استان شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حسین افضلی در نشست خبری با محوریت خدمات 40 سال صنعت برق پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مردم مازندران، افزود: امروز تعداد ایستگاه برق از 19 ایستگاه سال 57 به 152 ایستگاه افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه ظرفیت تولید برق از 330 مگاوات سال 57 امروز به افزایش 45 برابری رسیده است، بیان داشت: در حال حاضر 143 مگاوات برق استان مازندران توسط بخش خصوصی و از طریق نیروگاه مقیاس کوچک تولید می‌شود.
افضلی ادامه داد: برای تأمین انرژی در استان و در پیک مصرف به احداث نیروگاه‌های تولید پراکنده که همان نیروگاه مقیاس کوچک است نیاز داریم.
وی توضیح داد: با توجه به اهمیت رعایت مقولات زیست محیطی و از طرفی حفظ زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی، تولید برق و مصرف آن در محل در قالب نیروگاه‌های کوچک بهترین گزینه است.
افضلی گفت: حداقل سرمایه گذاری برای نیروگاه کوچک 25 مگاواتی به کمتر از سه هزارمترمربع زمین و 50 میلیارد تومان نیاز است. وی بیان داشت: به دلیل افزایش جمعیت و از طرفی حضور گردشگران، همچنان در پیک مصرف تابستان با کمبود تولید برق مواجه هستیم.
وی افزود: در تابستان امسال رشد مصرف در استان مازندران 15 درصد 2 تا سه برابر بیشتر از متوسط کشوری، معادل حدود 3 هزار و 200 مگاوات بوده است.
 
حضور سرمایه گذاران خارجی در مازندران
مدیرعامل برق منطقه‌ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه قرارداد ساخت نیروگاههای مقیاس کوچک با سرمایه گذارانی از کشورهای کانادا، آلمان، کره جنوبی، چین و مالزی بسته شده است، ادامه داد: در حال حاضر سه قطعه زمین در سه نقطه از شهرستان بابل و آمل برای ایجاد چهار نیروگاه 25 مگاواتی به شرکت‌های کانادایی تحویل شده است.
وی توضیح داد: اکنون امکانات و تجهیزات مورد نیاز 2 نیروگاه 25 مگاواتی که قرار است در یک قطعه زمین در شهرستان آمل در کنار هم ایجاد شود، به منطقه ارسال شده است.
رویکرد زیست محیطی دولت تدبیر و امید در تولید انرژی پاک برق در استان‌های شمالی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک سوق پیدا کرده است، بطوری که براساس مطالعات انجام شده تا سال 1403 برای تأمین یکهزار مگاوات برق 40 نیروگاه 25 مگاواتی باید در این استان‌ها ایجاد شود.
وی گفت: حفظ زمین‌های طبیعی و کشاورزی، کاهش مصرف گاز برای چرخاندن ژنراتورها درحد نیاز به گاز خانگی، تولید و مصرف در محل و نیاز به سرمایه گذاری اندک از مزیت‌های نیروگاه‌های مقیاس کوچک است که سبب افزایش استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی در استان‌های شمالی شد. براساس تعریف، مجموعه‌ای از دستگاه­ها یا تاسیسات تولید برق را که اتصال آن به شبکه توزیع محلی از نظر فنی امکان­پذیر بوده و ظرفیت عملی تولید آن در محل اتصال به شبکه توزیع از 25 مگاوات بیشتر نباشد، مولد مقیاس کوچک می‌نامند.
 
خسارت 16 میلیاردریالی ناشی ازسیل به برق مازندران
افضلی در بخش دیگری از این نشست گفت که سیل اخیر 16 میلیارد ریال به تاسیسات، ترانس و خطوط برق استان مازندران خسارت زده است.
وی صاعقه و رعد و برق توفان اخیر در مازندران را بی سابقه توصیف کرد و بیان داشت: در مدت کمتر از 2 ساعت 43 بار صاعقه با سرعت بالا به تاسیسات زیرساختی برق استان برخورد کرد که سبب خاموشی موقت هر بار سه تا پنج دقیقه شده است.

  • خبرنگار: علي فلاح
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر