بخش آب
1397/07/17 14:27:00
مدیر عامل آبفای استان در گفتگو با روزنامه کار و کارگر :
خراسان رضوی بیشترین کسری مخازن آب در کشور را دارد
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی راهکارهای تامین آب شرب و اعتبار مورد نیاز اجرای پروژه های عمرانی در شهرهای خراسان رضوی را تشریح کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین اسماعیلیان" با اظهار نگرانی از کاهش کمی و کیفی آب شرب در 73 شهر با یک میلیون و 820 هزار نفر جمعیت اعلام کرد: هر سال 30 شهر استان با 65 درصد جمعیت تحت پوشش با شرایط تنش آبی مواجه می‌شوند.
وی از خراسان رضوی به عنوان استانی با اقلیم خشک و نیمه خشک نام برد که میزان بارش‌های آن دربلند مدت 224 میلی‌متر بود که در یک دهه گذشته به دلیل ادامه پدیده خشکسالی، متوسط بارندگی به کمتراز 200 میلیمتر کاهش یافته و در سال آبی 97-96 هم میزان نزولات جوی در مقایسه با سال آبی گذشته 35 درصد کمتر بوده است.
وی با بیان اینکه خراسان رضوی فاقد منابع آب سطحی پایدار بوده و 80 درصد مصارف آبی استان در بخش‌های مختلف متکی به منابع زیرزمینی است، اظهار داشت: به دلیل همین وابستگی هر ساله سطح آب سفره‌های زیر زمینی در 37 محدوده مطالعاتی با یک متر افت مواجه است به گونه‌ای که بالاترین رقم سالانه کسری مخازن آب در کشور با 1.1 میلیارد مترمکعب مربوط به این استان است.
وی همکاری مردم با آبفای استان را درنتیجه فعالیت‌های گسترده فرهنگی و توجه به مدیریت مصرف مناسب توصیف کرد و افزود: این حساسیت شهروندان، باعث ارائه خدمات پایدار و گذر موفق شهرها از تنش آبی چند سال اخیر، بدون قطع و یا حتی نوبت بندی آب شد.
وی در عین حال این شرایط را ناپایدار دانست و اعلام کرد: با هدف عبور از تنش آبی تابستان سال 97 مجموعه اقدامات صورت گرفته منجر به افزایش تأمین آب به میزان بیش از 600 لیتر برثانیه شد که نسبت به میانگین 10 سال گذشته یک عملکرد دو برابری را نشان می‌دهد.
اسماعیلیان در همین رابطه از هزینه هزارمیلیاردریالی برای اجرای پروژه‌های اضطراری تأمین آب شرب شامل حفر 34 حلقه چاه، اجرای خطوط انتقال، احداث مخازن ذخیره و ایستگاه‌های پمپاژ آب در این استان خبرداد و افزود: 120 پروژه فعال در حوزه تأمین اضطراری آب شهرها در دست اقدام و پیگیری قرار دارد که در هفته دولت امسال 36 پروژه با اعتبار 450 میلیارد ریال به بهرداری رسید.
محدودیت آب و کمبود اعتبار دو چالش اساسی استان
مدیر عامل آبفای خراسان رضوی از محدودیت آب و کمبود اعتبار به عنوان دو چالش اساسی در استان یاد کرد و در همین زمینه موفقیت آبفای خراسان رضوی در کاهش آب بدون درآمد و هدر رفت آب به میزان 2.5 درصد درپایان سال 96 در مقایسه با سال قبل آن را با توجه به فرسودگی 35 درصد تاسیسات، تجهیزات و شبکه توزیع مورد اشاره قرار داد که سرفصل کارهای این شرکت در سال جاری و سال‌های آتی قرار گرفته است، همچنین جداسازی فضای سبز از آب شرب هم راهبرد دیگر آبفا محسوب می‌شود که تاکنون 50 درصد اهداف مورد نظر در این بخش محقق شده است و بر اساس مصوبه شورای عالی آب کشور تا سال 1400 باید 100 درصد این مهم عملیاتی شود.
وی اجرای طرح جداسازی آب شرب از آب بهداشتی در شهرهای بجستان، جنگل و باجگیران را برای اولین باردر دولت تدبیرو امید خاطر نشان کرد و گفت: عملیات اجرایی این طرح در پنج شهر دیگر نیز در دست اقدام قرار دارد.

 
  • خبرنگار: علیرضا صنعت‌نگار
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر