بخش آب و فاضلاب
1397/07/16 15:35:57
سد شیرین‌دره استان خراسان ‌شمالی از مدار خارج شد؛
ورود ناگهانی سیلاب موجب افزایش کدورت آب مخزن سد شیرین‌دره شده است/ تمامی چاه‌های شهر بجنورد برای جلوگیری از قطعی آب وارد مدار شده است
مدیرعامل آبفای خراسان شمالی با تاکید بر اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر و ورود ناگهانی سیلاب به مخزن سد شیرین دره این استان موجب افزایش کدورت شدید آب شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود این وضعیت تا ساعت 19 امروز به حالت نرمال برگردد و با کاهش کدورت موجود در آب بتوانیم آب را تصفیه و وارد مدار بهره‌برداری کنیم.
"غلامحسین ساقی" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با تاکید بر اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر و ورود ناگهانی سیلاب به مخزن سد شیرین‌دره این استان موجب افزایش کدورت شدید آب شده است، عنوان کرد: ادامه این وضعیت موجب شده است تا امکان پمپاژ و تصفیه این آب وجود نداشته باشد به همین دلیل آب مصرفی سد شیرین دره به طور موقت از مدار بهره‌برداری خارج شده است.
وی افزود: حدود 450 لیتر بر ثانیه از آب آشامیدنی شهروندان مرکز استان خراسان شمالی از سد شیرین دره تامین می‌شود که بارندگی‌های چند روز اخیر و ورود سیلاب به مخزن این سد باعث افزایش کدورت و اختلال در تصفیه آب شرب شهر شده است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان خراسان شمالی تصریح کرد: با توجه به اینکه گل و لاي موجود در آب سد چند برابر وضعیت نرمال بوده به همین دلیل سد از مدار خارج شده است که این امر موجب قطع آب بخشی از شهر شده است.
ساقی افزود: همچنین طی چند روز گذشته به علت بروز مشکل برقی در یکی از چهار ایستگاه پمپاژ در مسیر انتقال آب سد به بجنورد، موجب شد تا در زمینه تامین آب شهر دچار مشکل شویم و هم اکنون با ورود گل و لاي و سیلاب به مخزن سد، ناچار به حذف آن از مدار شدیم.
وی ادامه داد: حجم مخازن ذخیره آب بجنورد به شدت کاهش یافته است، اما پیش‌بینی می‌شود این وضعیت تا ساعت 19 امروز به حالت نرمال برگردد و با کاهش کدورت موجود در آب بتوانیم آب را تصفیه و وارد مدار بهره‌برداری کنیم.
ساقی خاطرنشان کرد: با قطع جریان آب تحویلی از سد شیرین دره، جهت جلوگیری از قطعی آب در مناطق مختلف بجنورد تمامی چاه‌های این شهر با توان تولید 200 تا 250 لیتر بر ثانیه وارد مدار بهره‌برداری شده‌اند که اگر شهروندان در این روزها ما را همراهی کرده و از مصارف غیر ضروری پرهیز کنند طبیعتا مشکلی در تامین آب نخواهیم داشت.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر