بخش آب
1397/07/16 11:56:00
بسترسازی برای تغییر کشت‌های روباز به گلخانه‌ای در استان هرمزگان
در نشست هم‌اندیشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان و مدیرکل جهاد کشاورزی استان بر لزوم بسترسازی‌های لازم در راستای تغییر کشت‌های روباز و پرمصرف آب به کشت‌های گلخانه‌ای تأکید شد.
به‌گزارش پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در این نشست که با حضور شماری از معاونان و کارشناسان حوزه آب و کشاورزی تشکیل شد، عنوان کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش قابل‌توجه نزولات جوی در سالیان گذشته همچنین پیش‌بینی‌ها، الزام تغییر روند مصرف آب در بخش کشاورزی بیش‌ازپیش محرز است.
"هوشنگ ملائی" در ادامه افزود: پیش‌بینی‌ها از ادامه روند کم‌بارشی در سال‌های آتی خبر می‌دهد که در این میان اتخاذ تصمیمات و راهبردهای اساسی به‌ویژه در بخش کشاورزی در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار دارد.
وی با اشاره به تغییر کشت روباز به گلخانه‌ای و تأثیر آن بر روند مصرف آب اظهار کرد: به‌منظور استفاده بهینه از منابع آبی موجود و کاهش تلفات آب و حفظ و نگهداری تغییر روش آبیاری، یکی از راهکارهای اصلی مدیریت مصرف آب در راستای افزایش راندمان آبیاری است.
این مقام مسئول یادآور شد: تغییر سیستم آبیاری از سنتی به روش‌های مدرن آبیاری و سایر روش‌های تکمیلی نظیر تسطیح لیزری در حفظ منابع آبی و کاهش خسارات ناشی از خشک‌سالی تأثیر بسزایی دارد و این موضوع به‌عنوان یک سیاست، در حال پیگیری و اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان عنوان کرد: ساخت و احداث سازه‌های گلخانه‌ای هزینه‌هایی را به کشاورزان و متقاضیان تحمیل می‌کند، بنابراین با استفاده از شرایط اقلیمی و هماهنگی‌های لازم با دیگر دستگاه‌های مربوطه بخشی از این هزینه‌ها را پوشش بدهیم.

در این جلسه همچنین مسائل و مشکلات مربوط به کشاورزان دشت کهورستان از جمله رعایت الزامات در نحوه بهره‌برداری از چاه‌های موجود به‌منظور پیشگیری از آسیب‌های بیشتر به آبخوان مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.
  • خبرنگار: لیلا کناری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر