بخش آب
1397/07/14 17:12:00
رئیس کمیسیون آب و کشاورزی مجلس در بازدید از نمایشگاه آب:
برخی قطعات ساخته شده داخلی در بخش آب، با کشورهای توسعه یافته برابری می‌کند/ دولت به‌دنبال بسته حمایتی از پیمانکاران
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در بازدید از نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب گفت: خوشبختانه برخی قطعات ساخته شده داخلی در بخش آب، با کشورهای توسعه یافته برابری می‌کند.
"احمدعلی کیخا" نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون) افزود: در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات پمپ و کنتورهای هوشمند کشاورزی، لوله‌های جی‌آر‌پی، فولادی و شیرآلات کاهنده‌مصرف، چه از نظر کارکرد و چه از نظر قیمت تمام شده، اقدامات خوبی در کشور انجام شده، تا جایی که با کشورهای توسعه‌یافته برابری می‌کند.
وی ادامه داد: اگر چه در حوزه دانش و فناوری ساخت در صنعت تلاش زیادی صورت گرفته، اما در زمینه بازاریابی کار زیادی انجام نشده است.
ناظر مجلس در شورای عالی آب تصریح کرد: مدیران ارشد اجرایی می‌بایست پیمانکاران و مجریان امور را متقاعد کنند تا فارغ از تعصب ایرانی بودن، در انتخاب بین ابزاری که در داخل تولید می‌شود و یا از خارج می‌توان وارد کرد، به این جمع‌بندی برسند که محصول ایرانی را انتخاب کنند.
کیخا اضافه کرد: اگر خدای ناکرده انتخاب کالای خارجی از روی منفعت‌طلبی عده‌ای یا گروه خاصی انجام می‌شود، باید جلوی این کار گرفته شده و این روزنه‌ها بسته شود.
وی، فناوری لحاظ شده در شیرآلات جدید به منظور مصرف بهینه آب را قابل تقدیر دانست و گفت: باید دستگاه‌ها و مراکز عمومی  از جمله دانشگاه‌ها، مدارس و هتل‌ها ملزم به استفاده از این شیرآلات و دستگاه‌های کاهنده شوند.
عضو ناظر مجلس در شورای عالی آب همچنین افزود: این امکان وجود دارد که وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب از محل هدفمندسازی یارانه‌ها شیرهای کم مصرف تولید داخل را به صورت یارانه در اختیار خانواده‌ها در مجتمع‌های مسکونی بزرگ قرار داده تا با جایگزینی شیرهای کم مصرف، عواید آن جبران شود.
کیخا در رابطه با نوسانات ارزی و افزایش هزینه‌های پیمانکاران تصریح کرد: دولت به دنبال بسته حمایتی از پیمانکاران در جبران بخشی از خسارات آنان در قراردادهاست و امیدواریم که با این اقدام مشکل پیمانکاران حل شود.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر