بخش برق
1397/07/11 13:08:00
وزیر برق سوریه در نشست با صنعتگران بخش برق:
صنعت برق ایران در ردیف کشورهای برتر جهان قرار دارد/ دعوت از شرکت‌های فعال ایرانی در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر
وزیر برق کشور سوریه گفت: به رغم تحریم های موجود و جنگ اقتصادی در ایران، پیشرفت های بسیار خوبی در بخش‌های مختلف برق از جمله تولید و انتقال حاصل شده؛ تا جایی که این کشور را در ردیف کشورهای برتر جهان قرار داده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "زهیر خربوطلی" پیش از ظهر امروز چهارشنبه 11 مهرماه، در جمع نمایندگان شرکت‌های عضو سندیکای برق ایران افزود: به عنوان یک متخصص در وزارت برق کشور سوریه شاهد این هستم که اکثر قراردادها با شرکت های ایرانی است.
وی خواستار برقراری ارتباط مستقیم شرکت‌های خصوصی ایرانی درخصوص فعالیت های تخصصی و کاری با وزارت برق سوریه شد و ادامه داد: صادقانه اعلام می‌کنم که تمایل دارم تمامی پروژه‌های برقی کشور سوریه توسط شرکت‌های ایرانی اجرا شود.
خربوطلی همچنین از شرکت‌های فعال ایرانی در زمینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی یا بادی دعوت کرد تا در کشور سوریه سرمایه‌گذاری کنند و برق تولیدی را به وزارت برق آن کشور بفروشند.
وزیر برق کشور سوریه تصریح کرد: دولت سوریه در زمینه فروش برق به این کشور مقررات و قوانین تشویق کننده‌ و ویژه‌ای را وضع کرده است.
وی افزود: در جریان حملات ناجوانمردانه تروریست‌های تکفیری به کشور سوریه، بیش از 50 درصد شبکه برق این کشور آسیب جدی دیده و ما درصددیم که بتوانیم با کمک شرکت‌های خصوصی ایرانی بخش‌های آسیب‌دیده را بازسازی کرده تا خدمات‌رسانی به مردم سوریه همچون گذشته از سر گرفته شود.
 
دولت سوریه، واردات از ایران را معاف از مالیات اعلام کرده است
"عدنان محمود" سفیر کشور سوریه در تهران نیز سفر وزیر برق این کشور به جمهوری اسلامی ایران را هم‌راستا با دیدگاه‌های راهبردی دولت سوریه به منظور بازسازی صنعت برق این کشور عنوان کرد و گفت: سفارت سوریه در تهران تمهیداتی برای ارتباط‌گیری مستقیم شرکت‌های ایرانی با وزارت برق سوریه در نظر گرفته است.
وی از مصوبه اخیر دولت سوریه مبنی بر معاف کردن هرگونه مالیات و عوارض واردات از جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود: امیدواریم خط دوم اعتباری نیز برای تامین نیازمندی‌های سوریه در زمینه تامین قطعات و مواد اولیه در بخش‌های مختلف اجرایی شود.
در پایان، شرکت‌های عضو سندیکای برق ایرانی حاضر در نشست، آمادگی خود را به منظور بازسازی زیرساخت‌های برق کشور سوریه اعلام کردند.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر