بخش آب
1397/07/11 10:54:09
آغاز پخش سریال مستند «مردمان لب رود» از شبکه مستند سيما
مستند «مردمان لب رود» کار مشترک سازمان صداوسیما و شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران که به بررسی آداب‌ورسوم، سنن، زیبایی‌ها و طبیعت سحرانگیز مناطق حاشیه رودهای ایران می‌پردازد از چهارم مهرماه ساعت 22:00 از شبكه مستند پخش می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، این مستند در 13 قسمت توسط شبکه جهاني جام جم به پیشنهاد و با مشارکت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در سال 96 تهیه و تولید گردید.
مستند مردمان لب رود به موضوع رودخانه‌های کشور پرداخته و تأثیری که این منابع جاری آب بر فرهنگ و آداب رسوم اهالی این منطقه گذاشته را موردبررسی قرار می‌دهد. آثار تاریخی به‌جامانده از تمدن‌های حاشیه رودها را موردمطالعه قرار داده و در حد توان به بازسازی برخی از سنت‌های پیشینیان این مناطق می‌پردازد.
هزاران سال پیش این موضوع در فرهنگ ایرانیان باستان بسیار موردتوجه بوده که آب به‌عنوان یکی از نعمت‌های بسیار خوب خداوندی موردتوجه قرارگرفته است و هم‌زمان با ورود دین آسمانی اسلام هم این فرهنگ و سنت با آموزه‌های اسلامی عجین شده است.
در این مستند به آثار تمدنی و تاریخی حاشیه رودها پرداخته‌شده و در کنار این موضوع از فضای آب و رودخانه با کلک، قایق بادی بهره گرفته‌شده و در راستای آن تصاویر زمینی و هوایی متنوع و متفاوتی از این مناطق بکر و زیبا تهیه‌شده است.
این مستند در بخش‌های مختلف کشور تولید می‌شود و استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، ایلام، مازندران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان و بخش‌هایی از استان خوزستان و لرستان را در برمی‌گیرد.
مستند «مردمان لب رود» طبق جدول پخش شبکه مستند هر چهارشنبه ساعت ‌22:00 و بازپخش آن نيز پنج‌شنبه ساعت 3:00 بامداد و 10:00 صبح، پخش می شود.
شایان ذکر است که جدول پخش قسمت‌های مختلف مستند مردمان لب رود به ترتیب اولویت پخش هر هفته معرفی سد و نیروگاه‌های تاریک، سیاه‌بیشه، سردشت،کانی سیب، آزاد و کویر،داریان، چم شیر، سردشت2، کانی سیب2،دریاچه ارومیه، رودبار لرستان، کارون4، گتوند علیا می‌پردازد.
  • خبرنگار: مهدی کولیوند
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر