بخش آب و فاضلاب
1397/07/10 14:36:00
2 میلیون راس دام استان اصفهان از شبکه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان گفت: بر اساس آمار آب مورد نیاز 2 میلیون راس دام سبک و سنگین روستایی از شبکه آب آشامیدنی این منطقه تامین می شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمدحسین قرائتی گفت:  به دلیل خشکسالی رودخانه ها و چاه ها و افت سطح آبهای زیرزمینی ناچار به تامین آب شرب مورد نیاز دامهای سبک و سنگین روستائیان استان هستیم و جلوگیری از مصرف دام ها از شبکه آب شرب سالم امکان پذیر نیست.
وی با اشاره به فرسودگی 45 درصد شبکه آب رسانی روستایی استان اصفهان افزود برخی از شبکه های آبرسانی متعلق به دوران قبل از انقلاب بوده و فرسودگی ها منجر به اتلاف آب شده است.
قرائتی بیان کرد: 32 درصد از آب روستاهای استان اصفهان برابر 10 میلیون متر مکعب به دلیل فرسودگی شبکه هدر می رود که با اصلاح شبکه های آبرسانی این از هدر رفت جلوگیری می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان با بیان اینکه میزان نرمال و استاندارد آب در مصارف روستایی برای هر مشترک در هر ماه 15 مترمکعب است، افزود : برخی از مشترکان به دلیل نگهداری دام در منزل مصرفی بیش از حد معمول دارند.
قرائتی یادآوری کرد: اصلاح شبکه های آبرسانی در اولویت کاری آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان قرار گرفته که با تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه اعتبارات تملک دارایی و شرکت آب و فاضلاب روستایی به تنهایی نیاز مالی را پاسخ نمی دهد، گفت: اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آبرسانی کارگشا و تخصیص این اعتبار برای سال 98 از مجلس شورای اسلامی مورد انتظار است.
قرائتی با اشاره به چالش آبرسانی به روستا ها، تصریح کرد: برای رفع این چالش 168 مجتمع آبرسانی در استان اصفهان راه اندازی و 30 باب دیگر برای تامین آب پایدار در دست احداث است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان همچنین از آبرسانی به وسیله 39 دستگاه تانکر در 6 ماه گذشته در این منطقه خبرداد و گفت: 40 میلیارد ریال برای آبرسانی سیاری روستایی امسال استان اصفهان پیش بینی شده که تاکنون اعتبار آن اختصاص نیافته ولی شرکت آبفار این اقدام را برای تامین آب مورد نیاز مردم انجام داده است.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت اعتباری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان امکان اجاره تانکر وجود ندارد و برای جبران کمبود تانکر شیفت های کارکنان اداری افزایش داده شده است.
از مجموع هزار و 339 روستا در استان اصفهان، 951 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان است.


  • خبرنگار: حامد شریعتی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر