بخش آب
1397/07/09 13:59:41
وزیر نیرو در گفت‌وگو با روزنامه اطلاعات:
توسعه بدون آب میسر نمی‌شود/ برنامه کشور متناسب با اقلیم خشک نیست
آمارهای داخلی و خارجی و نتایج مطالعات آنها گویای وضع نامناسب کشور در حوزه آب و محیط زیست است. آغاز یک دوران تازه اقلیمی که چشم انداز ایران را به تمامی دگرگون خواهد کرد، می تواند مهمترین مولفه در تحلیل و تبیین آینده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور به شمار آید. درباره وجهی از این مولفه، یعنی کمبود آب، نه فقط کارشناسان مستقل که حتی دولتمردان مکرر هشدار داده اند؛ اما بحران آب فقط یکی از بدفرجام های تغییر اقلیم ایران است. در این زمینه به دلیل مقوله کم‌ آبی و چشم انداز کشور به خصوص تغییر مدل کسب و کار


وزیر نیرو گفت: منابع عظیم مالی طرح انتقال آب از دریا یک بحث است اما اگر شیوه‌های مصرف در کشور اصلاح نشود ممکن است صورت مساله به گونه‌ای تغییر کند که اگر بعداً هم به صرافت بیفتیم که روش مصرف را عوض کنیم دیگر مساله به این سادگی‌ها حل نشود.
رضا اردکانیان در پاسخ به اینکه نظر به تحلیل منابع آب کشور به خصوص در فلات مرکزی آیا تغییر مدل کسب و کار از کشاورزی به دیگر مشاغل ضروری به نظر نمی‌رسد و حاکمیت نباید برای این موضوع فکری بکند، گفت:اگر بخواهیم مشکلات را اولویت‌بندی کنیم، در صدر این فهرست، فقدان طرح ملی آمایش سرزمین به چشم می‌خورد.
اردکانیان ادامه داد: ۴۰ سال از پیروزی انقلاب و سامان جدید حکومت داری در کشورمان می‌گذرد ولی دستگاه اصلی برنامه‌ریزی کشور هنوز نتوانسته این طرح را به اتکای یک وفاق گسترده بین ذینفعان این طرح ارائه دهد.
وی افزود: البته در وزارت نیرو جزو برنامه‌های این دوره تهیه طرح‌های استانی آمایش آب‌محور را قرار داده‌ایم. به این معنا که مطالعات پراکنده و بعضاً‌ منظم که تاکنون انجام شده است را جمع‌آوری و طرح خدماتی استانی آمایش آب‌محور را تنظیم کنیم .گام اول این طرح با مشارکت فعال ذینفعان ابتدا در داخل سازمان دولت یعنی وزارت نیرو، جهاد کشاورزی،‌ صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط ‌زیست و دستگاه‌هایی که با آب سروکار دارند، آغاز می‌شود و بعد به خارج سازمان دولت تسری می‌یابد.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه بنابراین در گام اول باید بپذیریم که توسعه هر استان تحت تأثیر وضع آب برنامه‌ریزی شود و شکل بگیرد،گفت: یعنی حتی اگر به آب انتقالی دریا یا موارد دیگر هم فکر می‌کنیم باید درنظر داشته باشیم که آب نقش کلیدی در شکل دادن به توسعه دارد. پس باید مفاهمه‌ای بین عوامل دست‌اندرکار شکل بگیرد و از نگاه بخشی حذر شود تا آب را به عنوان یک عرصه میان بخشی به رسمیت بشناسیم.
به گفته وی، اگر این کار انجام شود که اتفاقاً گام اول آن از استان خوزستان آغاز خواهد شد، باید اختلاف‌نظرهایی که بعضاً در دستگاه‌های دولتی درباره آمار و ارقام وجود دارد را با ایجاد تصویری واحد همه را به مشارکت فرا بخوانیم.
اردکانیان گفت: دولت هم پارسال یک کارگروه‌ ملی سازگاری با کم‌آبی ایجاد کرد که چهار وزارتخانه و دو معاونت ریاست جمهوری در آن حضور دارند. با این زیرساخت‌ها امیدواریم هرچه زودتر بتوانیم طرح استانی آمایش آب‌محور را آغاز کنیم. با آغاز این طرح به نکته اصلی می‌رسیم که مشخص شود در فلات مرکزی محور توسعه چه باید باشد.
وی خاطرنشان کرد: باید ببینیم در این بخش بزرگ از کشور معیشت مردم با فرض حفظ حیات مسکون و جلوگیری از مهاجرت‌ها باید بر چه اساسی شکل بگیرد و آنجاست که به نظر من تکلیف نوع کشاورزی، الگوی کشت و سهم آب برای کشاورزی هم مشخص می‌شود.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: قطعا آنچه در زمینه تغییر مدل کسب و کار در فلات مرکزی مطرح کردید، یک ضرورت است و ما دیگر زمانی که بخواهیم بخشی از آن را در راه بخشی‌نگری هدر دهیم، نداریم. فرصت واقعا کم است و باید کم‌کاری‌های گذشته در این بخش را به سرعت جبران کنیم و کار را پیش ببریم.‌یعنی بگوئیم آب مساله واحدی است و آن را تقسیم نکنیم که هر دستگاهی از نظر خودش به آن بنگرد.
وی تصریح کرد: اکنون در مناطق خشک و کم آب کشور حجم وسیعی از ذخایر آبهای زیرزمینی به مصرف می‌رسد و دلیل آن این است که همه دست به دست هم ندادیم تا الگوی کشت را اصلاح کنیم.
به گفته این عضو کابینه دولت دوازدهم، در کارگروه‌ ملی سازگاری با کم‌آبی اخیراً کشت برنج در استان‌های غیرشمالی را ممنوع کردیم. در عین حال باید کاری کنیم که کشت برنج در سایر نقاط کشور مقرون به صرفه نباشد، چون نمی‌توان به اجبار جلوی کشت یک محصول را گرفت. باید کاری کنیم حیف و میل چند ده هزار مترمکعبی آب در هر هکتار شالیزار‌های غیراستان‌های شمالی صرفه نداشته باشد.
وی یادآورد شد:‌مجموع این برنامه‌ها به نظر من می‌تواند منجر به استمرار حیات در فلات مرکزی به شکلی معقول شود؛ حتی به اتکاء ظرفیت اکوسیستمی می‌توان این بخش از کشور را توسعه هم داد تا نگرانی‌ها از ناپایداری‌ شرایط در آینده کم بشود.
گفتنی است: به رغم ایجاد کارگروه سازگاری با کم‌آبی در دولت اما دستگاه‌ها هرکدام برای خود سیاست مستقل در بخش آب اجرا می‌کنند و از جمله وزارت صنعت به اعمال سیاست هایی که دهه‌ها پیش با استقرار صنایع آب‌بر در استان‌های اصفهان و یزد منجر به خسارت بر منابع آبی شد، ادامه می‌دهد و همچنان صنایع فولاد در داخل کشور احداث می‌شود بی‌آنکه منابع آب در نظر گرفته شود.همچنین شهرداری‌ها چمن‌کاری را برنمی‌چینند و با حیف و میل زیاد آب برای فضای سبز شهری مقادیر کلانی آب را از بین می‌برند که این موضوع در تهران برای فضای سبز به حجم آبی معادل یک سد کرج می رسد.
اردکانیان در پاسخ به ناهماهنگی های سیاستی دستگاه ها در چارچوب کارگروه سازگاری با کم‌آبی گفت: سامان گرفتن این موضوع و حتی مسائلی بزرگتر از این، مستلزم همکاری و هماهنگی دستگاه‌ها با هم است.ما ابتدا باید بپذیریم عرصه آب، عرصه چند انضباطه است و هیچ بخشی به تنهایی قادر نیست مسائل آن را ببیند؛ چه برسد به اینکه آن را حل کند. باید بپذیریم در صورتی می‌توانیم موفق شویم که با هم کار کنیم.
چنانکه هرچقدر هم وزارت نیرو تمرکزش را روی تامین آب بگذارد و حتی چند برابر آب فعلی را هم تامین کند، اگر به مساله آب پرداخته نشود، باز مشکلی در سطح وسیع تر ایجاد خواهد شد.مثلاً پروژه‌های بزرگی را با صرف میلیاردها تومان اجرا کرده‌ایم اما آیا تمامی مسائل نقاط مقصد حل شده است؟ بنابراین صرف تامین آب، مساله مقصد را حل نمی‌کند و حتماً باید به چگونگی مصرف آن هم بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: تشکیل کارگروه سازگاری باکم‌آبی قدم آغازین پرداختن به این مساله است که در این زمینه کمیته‌های استانی شکل گرفته تا دستگاه‌ها زیر نظر استاندار در سطح استان به مسائل بپردازند.البته باز هم تاکید می‌کنم باید هدف‌مان مشترک باشد و آگاهی‌ رسانی از طریق ارباب رسانه هم مهم است.
وزیر نیرو در ادامه با انتقاد از تعرفه‌های ناچیز برای آب گفت: امروز شهروندان برای خرید یک بطری نیم‌لیتری آب هزار تومان هزینه می‌کنند و قدر آخرین قطره های این آب را که هر مترمکعب آن ۲ میلیون تومان می‌شود را می‌دانند. حالا وزارت نیرو هزاران میلیارد تومان منابع عمومی کشور را صرف سد و تونل‌ سازی، شبکه‌سازی و ایستگاه پمپاژ می کند و آبی با کیفیت همان آب معدنی به منازل تحویل می‌دهیم ولی بابت هر مترمکعب آن فقط ۵۰۰ تومان یعنی یک‌چهار هزارم مبلغ آب بسته‌بندی را می‌گیریم.
به گفته وی، وقتی قیمت آب شبکه یک چهار هزارم قیمت آب بطری باشد، طبیعی است که آب لوله‌کشی شهر تهران در مسابقه با یک جارو بازنده می‌شود. یعنی شهروند با حداقل نگاه اقتصادی متوجه می‌شود که استهلاک و زحمت جاروکردن بیشتر از مصرف آب است، پس شستشو با آب را بر جارو کردن ترجیح می‌دهد. در مورد ماشین شستن هم همینطور است.
این مقام مسئول یاد‌آور شد: گرچه تعداد گروه بد مصرف جامعه کم است اما به دلیل برخورداری علی‌السویه از تعرفه‌ها، این گروه که از افراد و طبقه متمکن جامعه هم هستند، از یارانه‌های بسیار زیاد پنهان در آب و برق برخوردارند. دلیلی ندارد که کسی چند واحد مسکونی و ویلا دارد، در تمامی واحد‌هایش از آب و برق یارانه‌ای استفاده کند.خوشبختانه این موضوع در حال تبدیل شدن به یک مطالبه اجتماعی است و من بارها مورد سوال قرار گرفته‌ام که چرا تعرفه پرمصرف‌ها در آب و برق در دولت مورد بحث و تصویب قرار نمی‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه در تابستان سخت امسال مردم شاهد پر و خالی شدن استخر منازل عده‌ای آن هم با آب شرب با کیفیت بودند، اضافه‌‌کرد: باید به سویی برویم که دولت نیازهای اولیه مردم را با قیمت‌های فعلی یارانه‌ای تامین کند و برای مابقی یارانه نپردازد.
اردکانیان تصریح کرد: وزارت نیرو در حالی به پیمانکاران خود هزاران میلیارد تومان بدهی دارد و یک طلب سنگین معادل آن از دولت می‌خواهد که مجبور است برق هر کیلو وات ۱۰۰ تومانی را به نرخ تکلیفی ۶۷ تومان بفروشد.البته در بخش کشاورزی هم همین‌گونه است. تعرفه آب به‌قدری کم است که کشاورز حتی در زمان بارندگی هم انگیزه‌ای برای خاموش‌کردن موتور پمپ آبیاری ندارد. در واقع تعرفه‌ها به قدری پایین است که به مردم و کشاورزان پیام مدیریت در مصرف را نمی‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: درست است که قیمت‌ها باید اصلاح شود و پرمصرف‌ها نباید این‌قدر از آب و برق یارانه‌ای استفاده کنند ولی فرهنگ عمومی هم باید به این مساله برسد که مصرف را بهینه کند که در این میان نقش رسانه‌ها برجسته است.
وزیر نیرو ادامه داد: خوشبختانه امسال تابستان عموم جامعه متوجه شد که دو کالای برق و آب در تامین رفاه و آسایش نقش کلیدی دارند پس باید ملزم به صحیح مصرف کردن شویم. اگر عادت بد مصرفی کنار گذاشته نشود، اجرای طرح‌های متعدد آب کارساز نخواهد شد.در واقع رفتارهای مصرفی باید به گونه‌ای اصلاح شود که آب‌های جدید مثل ریختن در یک مشک سوراخ نباشد.
وی تصریح کرد: به عنوان نمونه در استان کرمان که اهالی و صنعت و معدن آن تشنه۲۰۰ میلیون مترمکعب آب هستند، باید هزاران میلیارد تومان هزینه شود تا آب شیرین شده دریا به آنجا برسد. آن وقت در همین استان بخش کشاورزی ۶ میلیارد مترمکعب آب را مصرف می‌کند!
گرچه ما به طرح‌های انتقال آب می‌پردازیم اما قطع و یقین بدانیم که اگر فکری برای مصرف آب کشاورزی استان نشود، با انتقال آب جدید مشکلات فعلی حل نخواهد شد بلکه در آینده به مشکلات بزرگتری برخواهیم خورد.
اردکانیان ادامه داد: بحث دیگری برای شیرین کردن آب دریای عمان و انتقال به کریدور شرق شامل استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی را داریم دنبال می‌کنیم که البته ضروری است به چنین موضوعی پرداخته شود.
وی با بیان اینکه قرار است در افق بلندمدت ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب شیرین به این استان‌ها منتقل و هزاران میلیارد تومان بودجه و چندسال زمان هم صرف این کار شود، تصریح کرد: همین امروز در این سه استان نیمه خشک و خشک گرفتار خشکسالی ۱۱ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که اگر بخواهیم همت کرده و با هم کار کنیم قطعاً قادر خواهیم بود همین مقدار تولید غذا را داشته باشیم با ۱۰درصد آب مصرف کمتر که اتفاقا این ۱۰درصد آب صرفه‌جویی شده معادل دو برابر آبی خواهد بود که با هزاران میلیارد تومان قرار است از جنوب ایران به مرکز و شمال‌شرق بفرستیم.
وزیر نیرو یادآور شد: منابع مالی این طرح یک بحث است اما من بیشتر دلمشغول زمان هستم. ما زمان کمی برای اصلاح شیوه‌های مصرف داریم. اگر از این زمان استفاده نکنیم و روش‌های غیربهینه مصرف همچنان ادامه یابد، صورت مساله به گونه‌ای تغییر خواهد کرد که بعدا اگر هم به صرافت بیفتیم که روش مصرف را عوض کنیم، دیگر مساله به این سادگی‌ها حل نشود.
وی همچنین درباره علت ادامه استقرار صنعت فولاد در شهرهای این سرزمین خشک و بی‌آب، گفت: این امر به دلیل فقدان آمایش سرزمین است. از طرفی در به حساب آوردن سازمان بوروکراتیک کشور هم مقداری دچار غفلت شده‌ایم. دولت که فقط آن ۱۹ـ ۱۸ نفری که دور آن میز بیضی می‌نشینند، نیست .دولت یک بدنه بسیار بزرگ، سنگین، سخت و کندی است که آن میز بیضی یک چرخ دنده کوچکی است که اگر هزاران دور بزند، آن چرخ دنده بزرگ ممکن است نیم دوری بزند.
عضو کابینه دولت اضافه کرد: ما اکنون راجع به‌ آب می‌گوییم این چهار پنج وزارتخانه داخل دولت باید ماهیت میان‌بخشی آب را به رسمیت بشناسند. حالا اگر از سازمان دولت خارج شویم، می‌بینیم که دولت هم در مجموعه نظام یک بخش از این سیستم است.
وی با بیان این‌که باید یک هم‌نظری و هماهنگی در ترسیم افق‌های پیش‌رو وجود داشته باشد، گفت: درست است که ما گرفتار این سازمان بزرگ دولتی هستیم اما از آن طرف در مقیاس کوچکتر در شهرها و روستاهای مان واقعاً تکلیف آن کسی که به عنوان نماینده انتخاب می‌شود، مشخص نیست. با وجود راه‌افتادن شوراهای شهر و روستا برای انجام امور خدماتی توسط منتخبان آن، اما هنوز هم می‌بینیم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی درگیر کارهای خدماتی حوزه هستند و این به این دلیل است که شوراها به جای استفاده از نمایندگان با عملکرد موفق خدماتی، از سیاسی‌ترین افراد پرشده است.
اردکانیان ادامه داد: در چنین شرایطی است که نمایندگان هر شهر و شهرستان در مجلس شورای اسلامی هنوز که هنوز است درگیر مسائل خدماتی شهری حوزه خود و مثلا دنبال این هستند که برای حوزه خود کارخانه فولاد یا پتروشیمی و … بزنند که جزو صنایع آب‌بر است.
وی همچنین در مورد اینکه چرا وزارتخانه به جای ساخت نیروگاه های جدید، تمرکز خود را روی سیکل ترکیبی کردن نیروگاه های فعلی نمی گذارد که با حداقل هزینه نیاز برق کشور برای سال های آتی تامین شود، گفت: مقوله احداث بخش بخار نیروگاه های گازی و تبدیل آنها به سیکل ترکیبی همیشه از اولویت های اصلی وزارت نیرو برای افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی ، کاهش مصرف سوخت های فسیلی و افزایش ظرفیت نیروگاه های کشور و .. بوده است و همچنان این رویه را ادامه می دهد.وزیر نیرو افزود: این وزارتخانه از سال ۱۳۹۲ با استفاده از قوانین بودجه سنواتی قراردادهایی را با سرمایه گذاران مبادله کرد که بازپرداخت آنها از محل صرفه جویی در مصرف سوخت تعیین شده است. وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه باید مطابق قوانین و مصوبات شورای اقتصاد و شورای عالی انرژی حمایت های لازم را به عمل آورند تا عملاً این پروژه ها متوقف نشود.
وی خاطرنشان کرد: ۷۵۰۰ مگاوات ظرفیت بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی در کشور وجود دارد که طبق برنامه ریزی انجام شده با استفاده از این روش به بهره برداری خواهند رسید و سالانه بیش از ۱۲ هزار میلیارد مترمکعب سوخت هم صرفه جویی می شود. لذا لازم است تا سایر ارکان دولت در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.
اردکانیان در جواب اینکه آیا بهتر نیست به جای هزینه کرد در نیروگاه های جدید اتمی که قرار است ساخته شوند، در نیروگاه های تجدید پذیر سرمایه گذاری انجام بشود، گفت: هزینه برق تولیدی نیروگاه اتمی در مقایسه با سایر نیروگاه های حرارتی نظیر نیروگاه های سیکل ترکیبی می تواند بسته به قیمت سوخت بین المللی در نیروگاه های سیکل ترکیبی قابل رقابت باشد. نیروگاه اتمی برای تولید برق پایه برنامه ریزی می شود؛ در صورتی که در مورد نیروگاه های تجدید پذیر الزاماً به علت شرایط محیطی چنین نیست و نیروگاه های با انرژی محدود بوده و مکمل بسیار خوبی برای انرژی‌های پایه مانند حرارتی و اتمی به شمار می آیند.
وی اضافه کرد: درحال حاضر بیش از ۶۴۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر نصب شده که حدود ۴۳۷ مگاوات از این نیروگاه ها درحال احداث بوده و قرار است این ظرفیت سالانه دو برابر شود به گونه ای ظرفیت این نیروگاه ها که درپایان سال ۹۵ به میزان ۲۵۰ مگاوات و در پایان سال ۹۶ به میزان ۵۰۰ مگاوات بوده، در پایان سال ۹۷ به هزار مگاوات و در پایان سال ۹۸ به میزان ۲ هزار مگاوات خواهد رسید.
سوال دیگر خبرنگار ما، چرایی نبود نماینده یا دفتری برای نظارت بر واردات لوازم برقی به خصوص کولرهای گازی از سوی وزارت نیرو در مبادی گمرکی برای مقابله با رشد روز افزون مصرف برق است تا از این طریق صدها و هزاران مگاوات صرفه جویی در مصرف انرژی صرفه جویی حاصل شود؟ که وزیر نیرو جواب داد: قانون به وزارت نیرو برای استقرار در گمرکات کشور مجوزی نداده است و بررسی استاندارد کالاهای ورودی به کشور برعهده سازمان ملی استاندارد است و این سازمان باید مجوزهای لازم را صادر و گمرک ایران را مسئول مطابقت با قانون کند. بنابراین وزارت نیرو قانوناً امکان حضور در گمرکات کشور را ندارد. اما با توجه به حساسیت‌های این وزارتخانه درباره رعایت برچسب انرژی و تجهیز آزمایشگاه‌های مرجع برای تست دستگاه‌های الکتریکی ورودی به کشور در دو شهر بوشهر و بندرعباس اقدام به مشارکت در تجهیز دو آزمایشگاه مرجع کرده است و در حال حاضر مشغول به کار هستند.
وی ادامه داد: هیات دولت در بند ۴ مصوبه شماره ۹۴۰۳۵رت ۴۲۴۰۰ ه مورخ ۰۷ر۰۵ر۱۳۸۸ بیان کرده است وزارتخانه‌های امور اقتصاد و دارایی، بازرگانی، صنایع و معادن و نیرو موظفند به نحوی برنامه‌ریزی کنند که از واردات لوازم و تجهیزات برقی با رتبه انرژی پایین‌تر ازA وB جلوگیری شود، لذا گمرک باید از ورود تجهیزات برقی پرمصرف مطابق با این مصوبه جلوگیری کند.
اردکانیان در زمینه برنامه های خود برای فائق آمدن بر بحران آب کشور و اینکه آیا وزارتخانه برای رفع بحران یا چالش آب منفعلانه عمل نمی کند، گفت: روند تشدید وخامت اوضاع و بروز بحران در جامعه مانند بدن انسان است. بدن در حالت معمول خود، در شرایط «عادی» و آرامش به سر می‌برد. اعمال هر نوع تهدید، این شرایط را از حالت عادی به «تنش» تغییر وضع می‌دهد و تمرکز و تفکر انسان را مختل می‌کند. وقتی شرایط حادتر شود، سایر اعضا هم درگیر می شوند و اوضاع به حالت «تشنج» می‌رسد. در چنین شرایطی، علاوه بر فکر، حواس پنجگانه‌ هم مختل می‌شود. در مرحله‌ نهایی، وخامت اوضاع به اوج خود رسیده و بقای انسان به خطر می‌افتد. این شرایط به اصطلاح اورژانسی، آستانه‌ تحمل سیستم است و برای حفظ آن باید تمهیدات ویژه‌ پزشکی و احیاء در نظر گرفته شود تا به زندگی بازگردد. بنابراین روند تشدید وخامت اوضاع، خروج سیستم از حالت «عادی» به «تنش»، بعد «تشنج» و در نهایت «بحران» است.
وی افزود: باتوجه به این توضیحات باید به این نکته توجه داشت که هر مشکل و مساله‏ای را در هر بخش از جامعه نباید بحران نامید و باتوجه به ابعاد و محدوده تأثیر آن باید میان تنش‏ها و بحران‏های هر بخش تمایز قائل شد و لذا باتوجه به شرایط موجود کشور و موارد پیش گفته در حال حاضر به هیچ‌وجه با شرایط هولناک بحران آب روبه‏رو نیستیم، اگرچه بخواهیم به همین منوال ادامه دهیم، مسلماً در شرایط آتی بروز بحران انکارناپذیر خواهد بود.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: البته ما خشکسالی‌های پی‌درپی و کاهش بارش، افزایش دما و کاهش منابع آب داشته‌ایم ولی تمامی اینها به معنای بروز بحران آب نیست، چرا که ما در شرایطی هستیم که می‌توانیم این امر را مدیریت کنیم. درشرایط فعلی،‌ ما به هیچ‌وجه آنچنان که یک کشور خشک و نیمه‌خشک باید در زمینه مدیریت منابع و مصارف آب رفتار کند، عمل نکرده‌ایم.
به گفته وی، هنوز در استقرار مدیریت بهم‌پیوسته منابع آب دچار اشکال هستیم و نتوانسته‌ایم به یک مفاهمه در سطح دستگاه‌های اجرایی ذیربط و جامعه دست پیدا کنیم. هنوز تفکر بخشی داریم و هر کسی فقط بخش خود را محور قرار داده و برای محدوده کاری خود برنامه‌ریزی می‌کند. درحالی که موضوع آب یک موضوع چندوجهی و فرابخشی است و اصولاً فقط یک دستگاه نمی‌تواند مدیریت لازم را اعمال کند.
اردکانیان تصریح کرد:وزارت نیرو همچنین سیاست اصلی خود را بر سازگاری با کم‌آبی و پیگیری تحقق برنامه‌ریزی‌ها در این زمینه قرار داده‌است. بنابراین نه فقط وزارت نیرو در مقوله مدیریت بهینه منابع آب منفعلانه عمل نمی‌کند بلکه مقتدرانه، با تمامی امکانات و با تکیه بر نیروی کارشناسی خبره خود و استفاده از تجربیات دانشگاهیان و پژوهشگران، برنامه‌های مصوب را پیگیری و عملیاتی می‌کند. به هرحال وزارت نیرو وفق وظایف ذاتی خود باید پاسخگوی مطالبات مردم درخصوص تأمین آب باشد و لذا چنانچه منفعلانه برخورد کند، بازتاب آن در جامعه مشخص خواهد شد.
وی درباره همسان سازی حقوق و مزایای اپراتورهای قرارداد کار معین پست های فشار قوی برق کشور و اجرای طرح کارگری دائم و اجرای مجوز صادره از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور و اینکه چرا این مجوز اخذ شده که با کار کارشناسی و مکاتبات گسترده صورت گرفته اجرا نشده و به بهانه های مختلف از اجرای آن سرباز زده می شود، گفت: وزارت نیرو به عنوان دستگاهی تخصصی نقش عمده‌ای را در تأمین زیرساخت های اساسی توسعه کشور و ارائه حیاتی ترین خدمات به جامعه ایفا می کند، لذا حفظ و نگهداشت نیروی انسانی در این صنعت حیاتی و حساس که گستره خدماتش در اقصی نقاط میهن اسلامی است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وزیر نیرو افزود: از جمله این چالش‌ها موضوع تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان انجام کار معین ازجمله اپراتورهاست که با پیگیری‌های مستمر ذینفعان از مراجع مختلف، خواستار تبدیل وضعیت استخدامی و افزایش حقوق و مزایای خود هستند. با عنایت به مراتب مذکور و حساسیت خدمات این اقشار زحمت کش و موثر در پایداری شبکه سراسری برق کشور و برای تحقق خواسته های کارکنان کار معین که اپراتورهای پست های برق هم جزو این کارکنان هستند، طرح همسان سازی حقوق ومزایای آنان توسط شورای حقوق ودستمزد تصویب و برای تایید به هیات وزیران ارسال شده است که در حال حاضر درکمیسیون اموراجتماعی دولت الکترونیک تصویب شده و در صورت تصویب هیات دولت، این وزارتخانه آمادگی خود را برای اجرای طرح مذکور قبلاٌ اعلام کرده است.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر