بخش برق
1397/07/02 10:05:00
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در گفت وگو با پاون خبر داد:
گام مؤثر دولت برای توسعه و احداث 4 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی/ اصلاح نرخ خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران غیر دولتی
معاون وزیر نیرو در امور برنامه ریزی و اقتصادی از موافقت شورای اقتصاد با توسعه و احداث نیروگاه‌های جدید و حمایت بیشتر از بخش خصوصی خبر داد.
"محسن بختیار" معاون معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی در گفت وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به برگزاری سومین جلسه شورای اقتصاد در سال جاری به ریاست معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: در این جلسه با حضور وزیر نیرو، مواردی در حوزه برق مطرح و به تصویب اعضای شورا رسید.
وی ادامه داد: با توجه به نیاز روز افزون شبکه برق کشور به احداث و توسعه ظرفیت نیروگاهی و نیز با هدف تنوع بخشی به تأمین منابع مالی مورد نیاز صنعت برق و تمهیدات لازم برای توسعه مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید برق، وزیر نیرو طرحی را ارائه داد.
بختیار طرح صنعت برق کشور را توسعه و احداث نیروگاه‌ها به روش بیع متقابل با هدف افزایش حدود 3 هزار مگاوات ظرفیت جدید مطرح کرد و بیان داشت: به منظور تسهیل مشارکت بخش خصوصی در این طرح، هفته گذشته بر اساس پیشنهاد وزارت نیرو و تصویب اعضای شورا مقرر شد که شرکت تولید برق حرارتی از محل منابع داخلی صنعت برق تمهیدات لازم از جمله آماده سازی ساختگاه‌های مورد نظر را سرمایه گذاری نماید.
معاون وزیر نیرو در امور برنامه ریزی و اقتصادی با تشریح این طرح گفت: در این طرح قرار شد 8 ساختگاه نیروگاه گازی توسعه پیدا کند و احداث 17 واحد بخش بخار نیروگاه‌های موجود به میزان 14 واحد کاهش یابد که سالانه 4 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سوخت مصرفی نیروگاه‌ها صرفه جویی صورت خواهد گرفت.
وی افزود: همچنین با احداث نیروگاه‌های مورد اشاره، انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
بختیار به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات برق به بازارهای هدف اشاره کرد و عنوان داشت: در این راستا با احداث و تکمیل واحدهای نیروگاهی در 11 ساختگاه با ظرفیت حدود یک هزار مگاوات موافقت شد که بدین ترتیب در این جلسه 14 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای توسعه و احداث 4 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید به تصویب رسید.
این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: همچنین اعضای شورا به منظور حمایت از بخش خصوصی و تشویق آنها برای مشارکت هر چه بیشتر در طرح‌های صنعت برق، پیشنهاد اصلاح نرخ خرید تضمینی برق از سرمایه گذاران غیر دولتی نیروگاه‌های بهبهان، سبزوار و تهران که جمعاً یک هزار و 500 مگاوات می‌شود، موافقت نمودند.
وی از موافقت اعضای شورا با انتشار اوراق مالی توسط شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نیرو گفت و اضافه کرد: این اوراق به میزان 5400 میلیارد ریال برای تسریع در اجرای پروژه‌های توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و برق آبی است.
بختیار گفت: در ادامه به منظور استفاده مؤثر از تسهیلات فایناس خارجی برای تکمیل طرح ساختمان سد شفارود، پیشنهاد اصلاحی وزارت نیرو مطرح و مورد توافق قرار گرفت.
  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر