بخش انرژي
1397/06/27 11:23:47
تا سال 2023 صورت خواهد گرفت؛
یک تریلیون وات ظرفیت پنل‌های خورشیدی جهان
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یا پاک در جهان روز به روز در حال افزایش است و در همین راستا قیمت پنل‌های خورشیدی رو به کاهش و ظرفیت تأمین انرژی از نور خورشید رو به افزایش است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون) از گرین‌تک‌مدیا، گزارش اخیر یک مرکز تحقیقاتی با عنوان وودمک نشان می‌دهد که طی پنج سال آینده، پنل‌های خورشیدی بیشتری در جهان نصب خواهد شد تا جایی که ظرفیت آن به یک تریلیون وات خواهد رسید. یک تریلیون وات انرژی مورد نیاز یک سوم کل جمعیت آمریکا است.
جالب است بدانید که تا سال 2023 حدود 20 درصد کل پنل‌های خورشیدی در جهان در کشورهای آسیایی چون چین، هند و ژاپن نصب خواهد بود. چین و ژاپن تا دو سال آینده نیمی از تأسیسات پنل خورشیدی را راه‌اندازی خواهند کرد. این در حالی است که آمریکای شمالی و اروپا تا 2023 در حدود 28 درصد سهم بازار پنل‌های خورشیدی را به خود اختصاص خواهند داد.
براساس گزارش خبرگزاری آنا به نقل از گرین تک‌مدیا، طبق این پیش‌بینی‌ها ظرفیت پنل‌های خورشیدی در خاورمیانه از سه درصد کنونی به 9 درصد کل جهان خواهد رسید.
دلیل اصلی این انتقال به انرژی خورشیدی، افزایش تقاضای برق در جهان است و با توجه به این که پنل‌های خورشیدی قیمت هزینه‌های تولید برق را کاهش می‌دهد، هر روز قیمت تولید برق از این طریق رقابتی‌تر خواهد شد و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی هر روز مقرون‌ به‌صرفه‌تر خواهد شد.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر