بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1397/06/25 00:45:00
با مصوبه هیات وزیران؛
وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با روسیه و آلمان منصوب شد
هیات وزیران در جلسه هجدهم شهریورماه سال جاری وزارت نیرو را به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با کشورهای روسیه و آلمان تعیین کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هیات وزیران در جلسه هجدهم شهریورماه سال جاری بنا به پیشنهاد وزارت امور خارجه و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مصوب کرد که وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با کشورهای روسیه و آلمان قرار گیرد.
در مصوبه هیئت وزیران، از دلایل واگذاری این مسئولیت به وزارت نیرو، عملکرد موثر و منظم صنعت آب و برق کشور در برگزاری کمیسیون های مشترک و همکاری های مستمر این وزارتخانه با کشورهای روسیه و آلمان در حوزه های برق، انرژی و آب عنوان شده است.
از دیگر زمینه‌های واگذاری این مسئولیت به وزارت نیرو می‌توان به همکاری‌های موثر ایران با کشورهای مورد اشاره منجر به جذب سرمایه خارجی برای احداث پروژه های اب و برق شده است که به عنوان نمونه می‌توان به احداث نیروگاه یک هزار و 400 مگاواتی سیریک در استان هرمزگان، ساخت توربین های کلاس "F" توسط شرکت زیمنس، انتقال تکنولوژی ساخت نیروگاه‌های بادی 2.5 مگاواتی و ساخت چندین نیروگاه تجدیدپذیر با سرمایه گذاری شرکت های آلمانی اشاره کرد.
بر این اساس، هیات وزیران به‌واسطه این عملکرد در خصوص واگذاری مسئولیت کمیسیون‌های مشترک ایران با کشورهای روسیه و آلمان به وزارت نیرو موافقت کرده و در جلسه یاد شده، مسئولیت این کمیسیون به وزیر نیرو واگذار شده است.
گفتنی است، هم اکنون وزارت نیرو مسئولیت کمیسیون های مشترک ایران با کشورهای همچون ارمنستان، سریلانکا، اسلوونی، یمن، نیکاراگوئه و تاجیکستان را برعهده دارد.
  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر