بخش آب
1397/06/18 15:40:55
معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه اي هرمزگان:
اجراي عملیات تکمیلی سد خاکی لاور میستان در شهرستان بستك هرمزگان
معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه اي هرمزگان از اجراي عمليات تكميلي سد خاكي لاور ميستان در شهرستان بستك خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، شهروز شجاعي در رابطه با اجراي اين طرح عنوان كرد: از آنجا كه اين محدوده تنها تأمين كننده منابع آب شرب شهر بستك است و با توجه به اهميت آب در منطقه، توجه به منابع آب اين ناحيه از اولويت خاصي برخوردار است.
وي در ادامه افزود: در همين راستا يكي از اهداف مهم اين پروژه، بهره گيري از سيلاب مسيل هاي مشرف به لاورميستان است كه به منظور تغذيه منابع زيرزميني بخصوص جلوگيري از كاهش افت سطح آب در چاه هاي مورد بهره برداري براي آب شرب بستك صورت مي گيرد.
اين مقام مسئول تصريح كرد: از ديگر اهداف طرح، كنترل سيلاب به منظور كاهش خسارات سيل و جلوگيري از فرسايش آبي در مسيل‌هاي مورد مطالعه است.
معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه اي هرمزگان  با اشاره به اينكه بهبود منابع آب كشاورزي از نظر كمي و كيفي از ديگر اهداف اجراي طرح است گفت: با توجه به محروميت منطقه،اجراي اين طرح باعث ثبات اشتغال در محدوده مورد مطالعه مي شود كه يكي از اهداف كلي و سياست هاي كلان دولت است همچنين اجراي طرح به‌طور كلي موجبات توسعه پایدار را در اين ناحيه فراهم مي‌كند.
شجاعي درباره مختصات اين طرح نيز اظهار كرد: بر اساس مطالعات، سد تغذیه مصنوعی لاور-میستان از نوع خاكي با هسته رسي به ارتفاع حدود شش متر از بستر رودخانه مي‌باشد كه با احداث اين سد امکان تامين و ذخیره سازی آب مورد نياز بصورت زیرزمینی در سفره‌های آب زیرزمینی امكان‌پذير خواهد شد علاوه بر اينكه با كنترل سيلاب از خسارت‌هاي ناشي از سيلاب كاسته مي شود.
وي در پايان با اشاره به مختصات جغرافيايي اين طرح گفت: محدوده طرح در لاورميستان ( يكی از روستاهاي دهستان جناح) قرار دارد. فاصله بخش جناح تا شهرستان بستك 34 كيلومتر و فاصله لاورميستان تا شهرستان بستك حدود 57 کیلومتر مي باشد همچنين ميزان هزينه اجراي اين طرح بالغ بر 67 ميليارد ريال است.
 
 
  • خبرنگار: لیلا کناری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر