بخش آب و فاضلاب
1397/06/18 13:28:00
اجتماع 5 هزار نفری مردم شهر گز در همایش لبخند آب
همایش لبخند آب با محوریت سازگاری با کم آبی با حضور بیش از 5 هزار نفر در شهر گز استان اصفهان برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیر آبفای شاهین شهر در همایش لبخند آب بر ضرورت ساکنان این شهرستان به سازگاری با کم آبی تاکید کرد و اعلام نمود: در نیمه اول سال جاری با توجه به محدودیت شدید منابع آبی، تخصیص آب شرب شهرستان شاهین شهر با درنظر گرفتن به اینکه انتهای خط منابع پیلاف قراردارد حدود 50 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر شده است.
محمد خلیلی با اشاره به افت شدید منابع آب زیرزمینی در این منطقه اعلام کرد: بستر شهرستان شاهین شهر به گونه‌ایست که از منابع غنی آبی زیر زمینی برخودار نیست بنابراین مردم باید خود را با چنین اقلیمی سازگار نمایند.
وی به چگونگی تأمین آب شرب در فصل تابستان اشاره کرد و عنوان نمود: کمبود منابع آبی در فصل تابستان باعث شد در تأمین پایدار آب شرب مردم با چالش متعددی روبرو شویم اما با این وجود توانستیم با اجرای اقدامات فرهنگی، فنی ومهندسی و بهره برداری آب شرب مورد نیاز مردم را تأمین کنیم.
مدیرآبفای شاهین شهر با بیان اینکه با اصلاح خطوط و تعویض کنتورهای فرسوده موفق به کاهش میزان هدررفت آب شدیم، تصریح کرد: در سال گذشته میزان هدر رفت آب در شاهین شهر 18 درصد بوده که با اصلاح خطوط فرسوده و تعویض کنتورهای خراب موفق شدیم این رقم را به 15 درصد کاهش دهیم.
خلیلی با اشاره به تأمین آب شرب جمعیتی بیش از 180 هزار نفری شهرستان شاهین شهر عنوان کرد: به منظور تأمین پایدار و توزیع عادلانه آب شرب مشترکین در این شهرستان اقدام به زون بندی شبکه و نیزنصب شیرهای فشار شکن در خطوط انتقال نمودیم تا آب بصورت عادلانه میان مشترکین توزیع شود.
وی به حفر حلقه چاه در فصل تابستان در شاهین شهر پرداخت و خاطر نشان ساخت: در حال حاضر حدود 6 حلقه چاه در شهرهای گز، گرگاب، میمه و وزوان حفر شده که با دبی بیش از 120 لیتر در ثانیه بخشی از نیاز آبی منطقه را در مواقع کمبود آب تأمین می‌کند.
خلیلی مصرف سرانه مردم شاهین شهر را رقم بالایی برشمرد و تصریح کرد: هم اکنون مصرف سرانه مردم شاهین شهر حدود 190 لیتر در شبانه روز است در حالیکه این رقم در سال گذشته حدود 210 لیتر بوده اما با این وجود هنوز مصرف سرانه آب در شهرستان شاهین شهر بسیار بالاست و باید مردم آب را بهینه مصرف کنند.
 

  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر