بخش آب
1397/06/18 11:03:00
مسئول طرح جامع پساب استان اصفهان :
۹۲ میلیون مترمکعب از فاضلاب در استان هنوز فاقد شبکه جمع‌آوری است
مسئول طرح جامع پساب استان اصفهان اعلام کرد: حدود ۹۲ میلیون متر مکعب از فاضلاب تولیدی در استان اصفهان هنوز جمع آوری نشده یا به عبارتی فاقد شبکه جمع‌آوری فاضلاب است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "اسماعیل ادیب مجد" در نشست "هم اندیشی پساب، فرصت‌ها و چالش‌ها" اظهار داشت: از کل فاضلاب تولیدی در استان اصفهان که ۲۶۶ میلیون مترمکعب در سال 1395 برآورد می شود، حدود ۱۷۴ میلیون مترمکعب آن جمع آوری و به تصفیه خانه‌های فاضلاب روانه شده و ۹۲ میلیون متر مکعب آن دارای شبکه جمع آوری نیست. 
کارشناس دفتر فنی شرکت آب منطقه‌ای افزود: طی یک سال گذشته مطالعاتی تحت عنوان طرح جامع پساب استان اصفهان صورت گرفت و بر این اساس مشخص شد میزان آب شرب شهرهای استان ۳۹۱ میلیون مترمکعب و ۳۷ میلیون مترمکعب میزان آب شرب در روستاهای استان اصفهان است.
وی خاطر نشان کرد: حجم کل آب شرب در سال ۹۵  در استان اصفهان، ۴۲۸ میلیون متر مکعب بوده است و میزان حجم فاضلاب ناشی از آن ۲۶۶میلیون متر مکعب برآورد می گردد.
مسئول طرح جامع پساب استان اصفهان تصریح کرد تا سال ۱۴۲۵ برآورد شده که میزان آب شرب از ۴۲۸ به ۵۷۲ میلیون متر مکعب برسد و میزان حجم فاضلاب از ۲۶۶ به ۳۷۳ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وی افزود: طی اطلاعات سال 1395 از 266 میلیون متر مکعب فاضلاب تولیدی مقدار 169 میلیون متر مکعب به پساب تبدیل شده است.
ادیب مجد با بیان اینکه ۵۷ شهر استان دارای طرح های مطالعاتی فاضلاب است، گفت: ۲۹ شهر دارای شبکه جمع آوری فاضلاب و ۲۱  شهر دارای تصفیه خانه در حال بهره برداری فاضلاب است. در استان اصفهان در حال حاضر ۲۴ تصفیه خانه شهری و یک تصفیه خانه روستایی وجود دارد.
مسئول طرح جامع پساب استان اصفهان با بیان اینکه جمعیت زیر پوشش فاضلاب شهری استان حدود٢.٩میلیون نفر است، افزود: این به معنی آن است که ۶۰ درصد جمعیت استان تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب است. 
این مقام مسؤل تصریح کرد: در کارگروه سازگاری با کم آبی مصوب شد که حدود 95  میلیون متر مکعب از 126 میلیون متر مکعب حجم تولیدی سه  تصفیه خانه شمال و جنوب و  شرق به حقابه داران شرق اصفهان اختصاص یابد توضیح این که ما به التفاوت دو رقم ذکر شده تعهداتی است که از رقم کل تولیدی کسر شده است.
وی ادامه داد: حجم ما بقی تصفیه خانه های فاضلاب اصفهان ۴۳ میلیون مترمکعب است که با کسر تعهدات به ۲۹ میلیون متر مکعب می‌رسد.
کارشناس دفتر فنی شرکت آب منطقه ای با بیان اینکه کل پساب تولید استان ۱۶۹ میلیون متر مکعب است،افزود: سطح کیفی  پساب ۲۳تصفیه خانه  مورد بررسی قرار گرفت و هیچ کدام کیفیتی مطابق استانداردهای لازم برای مصارف غیر از صنعتی را احراز نکرده اند. طبق بخشنامه های وزارت نیرو تصفیه تکمیلی پساب تا حد استاندارد استفاده برعهده متقاضی است و عموما به جز صنعت، دیگر متقاضیان در این خصوص ابراز علاقه نکرده اند. این در حالی که در برخی از مناطق استان متقاضی برای خرید و استفاده پساب در بخش صنعت وجود ندارد.
  • خبرنگار: پرستو ایران‌پور
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر