بخش آب
1397/06/19 09:24:00
حفر چاه غیرقانونی تجاوز به حقوق همه مردم است
جانشین مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: حفر چاه غیرقانونی به مثابه تجاوز به حقوق همه مردم ایران است و متاسفانه تعداد کمی از بهره برداران از این روش غلط و بسیار خسارت بار استفاده می کنند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا طاهری" در این باره افزود: این اشخاص متخلف صرفا تعداد اندکی هستند که با قانون شکنی اقدام به حفر چاه‌های غیرمجاز می‌کنند و باید این افراد را جدا از مردم لحاظ نمود.
طاهري ادامه داد: تعداد این افراد به نسبت افرادی که به طور قانونی از منابع آبی استفاده می‌کنند کمتر است. از این جهت بزرگترین مشکلی که چندین سال است با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم لزوم مشارکت همه مردم است به طوری که تا حرف از مشارکت مردمي در حوزه آب زده می‌شود، گاهی اوقات به اشتباه سراغ طیف کوچک متخلفین منابع آبی رفته درحالی که امروزه شرايط آبي كشور نيازمند مشاركت و صرفه‌جويي كل افراد جامعه است.
مشاور و جانشین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اينكه به‌رغم تمامي اطلاع رساني ها در خصوص كمبود منابع آبي هنوز هم اكثريت افراد جامعه به‌طور موثر درگير اين مهم نشده‌اند، گفت: زماني مشكلات منابع آبي به‎صورت ريشه اي حل خواهد شد كه آگاه‌سازي عمومي در دستور كار قرار گيرد. نخست بايد عموم مردم را از وضعيت بحراني كنوني آگاه كرد و سپس مشاركت همه آنان را درخواست نمود. اطلاع رساني مشكلات به بهره‌برداران قانوني و برخورد با متخلفين از امور ديگريست كه بايستي در ادامه صورت پذيرد.
طاهری با اشاره به اینکه در بسیاری از مسائل از مردم خواهان کمک هستیم، خاطرنشان کرد: به طور مثال در خصوص چاه‌های غیر مجاز که تبدیل به مشکل کشوری شده است از مردم خواهان کمک در خصوص جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز و یا انسداد چاه‌های غیرمجاز هستیم. مهمتر از این موضوع جلوگیری از اضافه برداشت چاه‎های مجاز است که بیشترین سهم را در ضربه زدن به منابع آب زیرزمینی دارند.
وي با بيان اينكه خاستگاه مفهوم "نجات آب" خراسان رضوی است، بیان کرد: در سال 87 به دنبال این بوده‌ایم که مفهوم جدیدی از مشکلات آب عنوان شود که در این میان تکریم آب، حفظ آب و چندین واژه دیگر مطرح شد که در نهایت به نجات آب رسیده و انتخاب شد. مفهوم نجات آب علاوه بر امید زا بودن نشانگر وجود بحران نیز هست.
طاهری افزود: تلاش های زیادی برای نجات آب در استان شده است و در نهایت خوشحالیم که با همه‌گیر شدن مفهوم "نجات آب" کشور هم در این خصوص دخیل شده است.

  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر