بخش آب
1397/06/17 18:02:00
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان:
آئین‌نامه‌های تدوین شده در حوزه پساب نیاز به شفافیت بیشتر دارد
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در "دومین نشست هم اندیشی پساب، فرصت ها و چالش ها" گفت: عدم شفافیت در آئین نامه ها و بخش نامه های تدوین شده در حوزه پساب سبب شده است نقش شرکت های آب منطقه ای در مدیریت منابع آب حوزه ها تضعیف شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "مسعود میرمحمد صادقی" با تأکید بر اینکه در این نشست به دنبال طرح مشکلات و چالش‌های پیش رو و راهکارهای آن از سوی متخصصان امر هستیم، افزود: بخشنامه‌ها و آئین نامه‌های تنظیم شده در حوزه پساب دارای اشکالاتی است و نه تنها در برخی موارد قابلیت اجرایی نداشته بلکه باعث ایجاد رقابت بین دستگاه‌های مختلف ذینفع در پساب شده است و امیدواریم در این نشست از دیدگاه کارشناسی مباحث مرتبط بررسی شود.
میرمحمد صادقی با بیان اینکه استان اصفهان قدیمی‌ترین سیستم جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب را در کشور دارد، خاطر نشان کرد: این مسئله سبب شده تا مسائل و مشکلات در رابطه با پساب در استان اصفهان زودتر از سایر نقاط کشور خودنمایی کند.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه گذاشتن مزایده برای تخصیص پساب در ازای جایگزینی آب خام مصرفی صنایع توجیه پذیر نیست، تصریح نمود: لزوم برگزاری مزایده در مواردی است که بحث جایگزینی آب خام مصرفی صنایع با پساب مطرح بوده و این امر باعث شده تا این شرکت از سوی دستگاه‌های نظارتی و قضائی مورد سوال قرار گیرد و در نتیجه چندین پرونده قضایی در حوزه واگذاری پساب در این شرکت در محاکم قضائی باز گردد.
 
میرمحمدصادقی یکی از چالش‌های پیش روی کارگروه سازگاری با کم آبی را موضوعات مرتبط با پساب معرفی کرد و افزود: این کارگروه از اختیارات زیادی در حوزه مدیریت منابع آب برخوردار است و برخی از مصوبات این کارگروه با اسناد بالادستی وزارت نیرو و بخش نامه های مربوطه هم سو نبوده و بعضاً برخلاف آئین نامه های این وزارتخانه است.
وی در ادامه صحبت‌ها از تمامی دستگاه‌های قضائی و ارگان‌های نظارتی و همینطور بخش‌های وزارت نیرو که به نحوی با بحث پساب ارتباط دارند درخواست کرد در راستای حل معضلات و مشکلات تعامل بیشتری با شرکت‌های آب منطقه‌ای داشته باشند.
 
میرمحمدصادقی همچنین یکی دیگر از چالش های موجود را بحث های اجتماعی مرتبط با بحث پساب بر شمرد و خاطر نشان کرد: علاوه بر مباحث فنی و حقوقی ادعای برخی حقآبه بران دال بر اولویت کشاورزان در مصرف پساب از معضلات استان اصفهان است.
 
"دومین نشست هم‌اندیشی پساب، فرصت‌ها و چالش ها"  از امروز هفدهم شهریورماه و به مدت دو روز به میزبانی شرکت آب منطقه ای اصفهان در حال برگزاری است.
  • خبرنگار: پرستو ایران‌پور
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر