بخش برق
1397/06/17 11:26:00
خطرآفرین بودن نصب داربست تکایا و هیئت‌ها در مسیر خطوط برق
معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس بر توجه به نکات ایمنی در مساجد، حسینیه ها، تکایا و هیات های مذهبی در ایام ماه‌های محرّم و صفر تاکید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حمیدرضا جلایر در این باره گفت: همه ساله در زمان برگزاری مراسم ایام ماه محرم هیات و دسته‌های عزاداری از وسایلی مانند بیرق، علم، کتل و غیره استفاده می کنند، شاهد حوادث ناگواری نظیر برق گرفتگی، آتش سوزی و... ناشی از برخورد این وسایل با شبکه‌های توزیع برق هستیم که صدماتی را به دنبال داشته است.
وی ادامه داد: نصب بنر و پرچم مختص ایام سوگواری بر روی پایه‌های برق و سایر تجهیزات جانبی منجر به وقوع حوادث برق گرفتگی می‌شود، بنابراین هیات های مذهبی از ساخت و جوشکاری روی پایه‌ها و به دنبال آن صعود افراد از تاسیسات برق‌رسانی جهت نصب هرگونه پرچم، پلاکارد و بنر پرهیز کرده و از احداث و نصب داربست موقت در حریم و مسیر خطوط نیرورسانی برق جهت برپایی تکایا و همچنین ایستگاه‌های پذیرایی از عزاداران خودداری کنند.
معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس در بخشی دیگر از سخنان خود به نحوه تامین برق هیات‌های مذهبی اشاره کرد و بیان داشت: مسئولان هیات‌ها می‌توانند با مراجعه به مدیریت های برق و اداره‌های تابعه نسبت به ثبت نام و اخذ انشعاب موقت اقدام کرده و از هرگونه دخالت غیرمجاز در تاسیسات برق رسانی منصوبه و وصل خودسرانه، غیر ایمن و غیرمجاز انشعاب برق توسط متولیان هیات مذهبی پرهیز نمایند.
وی بر ضرورت توجه و بررسی تجهیزات برقی نیز تاکید کرد و اظهار داشت: بایستی تجهیزات برقی مورد استفاده هیات‌های مذهبی نظیر سیم، کابل، تابلوهای برقی و ... قبل از شروع مراسم عزاداری توسط مسئولان هیات مورد بازرسی دقیق قرار گیرند تا نواقص احتمالی آنها برطرف شوند.
جلایر یادآور شد: با توجه به احتمال وقوع بارندگی مسئولان می‌بایست با محفوظ نگه داشتن اتصالات کابل‌ها و فیوز وسایل برقی از قرار گرفتن آنها در معرض باران جلوگیری نمایند.
معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان فارس بر ضرورت خودداری عزاداران از دستکاری تجهیزات برق‌رسانی در صورت بروز حادثه تاکید کرد و بیان داشت: عزاداران، در زمان وقوع هرگونه حادثه احتمالی و یا وقوع خاموشی، از دستکاری در تجهیزات برق رسانی منصوبه به ویژه کنتور برق پرهیز کرده و مراتب را از طریق اداره های برق پیگیری و یا از طریق شماره 121 موارد را به اتفاقات برق اطلاع رسانی نمایند.
  • خبرنگار: لیلا رحمان ستایش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر