بخش برق
1397/06/11 13:58:00
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای تهران خبر داد:
تدوین دستورالعمل توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک/ شبکه برق تهران نیاز به 50 درصد ظرفیت جدید دارد
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای تهران در نشست امروز خود با اصحاب رسانه از تدوین دستورالعمل توسعه نیروگاه‌های مقایس کوچک در تهران خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "غلامرضا خوش خلق" مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران امروز (یکشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در حوزه برق، حدود 18 میلیون از جمعیت کشور تحت شرکت برق منطقه ای تهران هستند، اظهار داشت: این شرکت برق‌رسانی استان های تهران، قم و البرز را تحت پوشش قرار داده و 25 درصد از کل مشترکین کشور به این شرکت اختصاص دارند.
وی به پیک امسال اشاره داشت و گفت که رقم مصرف در تابستان برای تهران 10 هزار و 182 مگاوات بوده است.
خوش خلق با یادآوری حداکثر مصرف در پیک سال 90 که 7 هزار و 750 مگاوات بود، عنوان کرد: هرساله در مصرف برق برای ایام پیک، رشد قابل ملاحظه ای بوده است و امسال نسبت به سال 96 رشد 9 درصدی داشتیم.
مدیر عامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با انتقاد از اینکه متاسفانه آب و برق مدارس و مجموعه های دیگر رایگان شده است و باید در این خصوص بازنگری جدی صورت پذیرد، گفت: آب و برق که کالای اساسی و ضروری مردم ماست، قیمت مناسب و منطقی ندارد و به‌خاطر ارزان بودن آن است که صرفه جویی و بهینه مصرف کردن انجام نمی شود.
وی اضافه کرد: تغییر ساعت اداری، مدیریت مصرف و کنترل بار باعث شد تا امسال بتوانیم ایام پیک را مدیریت کنیم و اگر نرخ مناسب برای برق تعیین شود، قطعاً در مدیریت مصرف تاثیرگذار خواهد بود.
خوش خلق با اشاره به این موضوع که برای رسیدن به میزان متوسط کشور، بایستی در شبکه برق تهران به میزان 50 درصد ظرفیت سازی و توسعه انجام شود.
این مقام مسئول در حوزه صنعت برق کشور به بازسازی کابل های فرسوده در تهران اشاره کرد و بیان داشت: در سال گذشته 250 کیلومتر و در امسال نیز 284 کیلومتر کابل کشی انجام شده است که جمعاً عدد آن به 534 کیلومتر می رسد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران تصریح کرد: 50 درصد از شبکه های ما در تهران بالای 20 سال قدمت دارد و در این خصوص 57 پروژه برای توسعه و بهینه سازی شبکه در دستور کار قرار گرفت و به بهره برداری رسید.
وی ادامه داد: بنا بر برنامه ریزی صورت گرفته بایستی تا افق 1403 شبکه برق تهران بازسازی شود و برای آن مبلغی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که البته باید این را گفت با توجه به افزایش قیمت های تجهیزات، این رقم نیز باید افزایش پیدا کند.
خوش خلق با اشاره به اینکه برق منطقه ای تهران 35 مشترک در صنایع بزرگ دارد، عنوان کرد: شرکت های توزیع نیز با صنایع کوچک و کشاورزی در ارتباط هستند که مصرف برق آنها زیر 7 مگاوات است.
مدیر شرکت برق منطقه ای تهران از تدوین توسعه نیروگاه‌های کوچک خبر داد و گفت دستورالعمل آن در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه 95 درصد تجهیزات ما در حوزه برق ساخت داخل است، افزود: بیشترین خریدهای ما از تولیدکنندگان داخلی انجام می شود و این را باید ذکر کرد که برخی تجهیزات ما نیاز به مواد اولیه دارد که در حال حاضر آن مواد در ایران تولید نمی شود و بالاجبار باید آن را از خارج کشور تهیه کرد.
خوش خلق در انتهای سخنان خود گفت که پیش بینی ما برای پیک سال آینده در مصرف برق سه استان تهران، البرز و قم حدود 10 هزار و 700 مگاوات است و از هم‌اکنون اقدامات لازم برای تامین برق سال اینده آغاز شده است.
  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر