بخش آب
1397/06/07 09:36:00
عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش آب؛
بهره‌برداری از 26 سد بزرگ در دولت تدبیر و امید/ شبکه اصلی آبیاری و زهشکی به 2324 هزار هکتار رسید
از ابتدای دولت تدبیر و امید 26 سد بزرگ به بهره‌برداری رسیده که با این روند حجم مخازن سدها به 52 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هفته نخست شهریورماه، به مناسبت شهادت دو دولت‌مرد انقلاب اسلامی، شهیدان رجایی و باهنر به عنوان هفته دولت نام گذاری شده است و در طی این هفته مردم با عملکرد و دستاوردهای دولت در زمینه‌های گوناگون آشنا می‌شوند. به تبع آن این مقطع زمانی فرصت مناسبی است تا دستاوردهای وزارت نیرو در بخش‌های مختلف همچون مهار و تامین آب نیز برای مردم بیان شود.
در بخش آب با بهره‌برداری و آبگیری هشت سد ملی از ابتدای دولت دوازدهم، ظرفیت مهار و تامین آب کشور به 37 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است. همچنین از ابتدای دولت تدبیر و امید، 28 سد بزرگ به بهره‌برداری رسیده که به این ترتیب حجم مخازن سدها به 52 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.
بر این اساس، برای افتتاح و آبگیری 22 سد دیگر با حجم مخزن 1.3 میلیارد مترمکعب در سال جاری برنامه‌ریزی شده است.
براساس برنامه‌ریزی انجام شده 700 میلیون مترمکعب به ظرفیت آب تنظیمی سدهای کشور در سال جاری اضافه خواهد شد و تا پایان دولت دوازدهم نیز دو میلیارد و 868 میلیون مترمکعب به ظرفیت آب تنظیمی سدهای کشور اضافه می‌شود.
از طرفی شبکه اصلی آبیاری و زهشکی کشور نیز در ابتدای انقلاب 592.5 هزار هکتار بود که این رقم در ابتدای دولت یازدهم به دو میلیون و 225 هزار هکتار و تا ابتدای تیرماه سال جاری به دو میلیون و 324 هزار هکتار افزایش پیدا کرده است.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر