بخش آب
1397/06/05 10:41:15
با حضور وزیر نیرو؛
نیروگاه برق‌آبی سد آیت الله بهجت گیلان به بهره‌برداری رسید
در چهارمین روز از هفته دولت و با حضور وزیر نیرو ، نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد آیت الله بهجت استان گیلان با سرمایه‌گذاری 207 میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در نخستین برنامه از سفر یک روزه وزیر نیرو به استان گیلان، با حضور رضا اردکانیان نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد مخزنی آیت الله بهجت (شهر بیجار) با سرمایه گذاری 207 میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.
در این نیروگاه برق آبی که به عنوان اولین پروژه سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه های آبی به روش B.O.T توسط شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان تعریف شده، سه واحد توربین نیروگاه و متعلقات آن به ظرفیت 6.3 مگاوات و خط انتقال آن احداث شده است.
همزمان با بهره برداری از این نیروگاه، با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان عملیات اجرایی خط انتقال از خروجی سد آیت الله بهجت (شهربیجار) به تصفیه خانه آب گیلان نیز آغاز شد.
سد مخزنی آیت الله بهجت (شهربیجار) از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی CFRD بوده و ارتفاع آن از پی 5 / 90 متر، طول تاج 437 متر و عرض تاج آن 11 متر می باشد. حجم کل مخزن، یکصد و پنج میلیون مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه 165 میلیون مترمکعب است.
این سد، بر روی رودخانه زیلکی که آب بسیار مناسبی دارد، احداث و با هدف تامین آب شرب شهرهای مرکزی و شرق نزدیگ گیلان واقع در شهرهای رشت، خشکبیجار، کوچصفهان، خمام، لشت نشاء، سنگر، آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، کومله، شلمان، بندرانزلی و همچنین 220 روستا ساخته شده است. سد مخزنی آیت الله بهجت ، نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در استان گیلان به بهره برداری رسیده و برای تامین آب شرب 2 میلیون و 500 هزار نفر ظرفیت دارد.
بهره برداری از تلمبه خانه فاضلاب شرق رشت، بهره برداری از طرح جامع آبرسانی به 12 روستای شمالی آستانه اشرفیه، بازدید از سدهای شفارود و پلرود و شرکت در جلسه شورای اداری گیلان از دیگر برنامه های سفر وزیر نیرو به استان است.

  • خبرنگار: مسعود اولیایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر