بخش آب و فاضلاب
1397/05/14 12:23:37
مدیرعامل آبفاي هرمزگان :
با 20 درصد صرفه‌جويي، نوبت‌بندي آب در بندرعباس نخواهيم داشت
مدیرعامل آبفاي هرمزگان در جلسه شوراي اداري استان گفت: با توجه به محدوديت شديد منابع آبي و در صورت عدم صرفه جويي به ميزان 20 درصد توسط مشتركين، در روزهاي آتي بخش عمده اي از مناطق شهر بندرعباس به صورت نوبت بندي آب دريافت خواهند كرد.
به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «امين قصمي» با اشاره به وضعيت منابع آبي شهر بندرعباس گفت: در شرايط فعلي 15 درصد آب شرب اين شهر از منابع سطحي و 85 درصد از منابع زيرزميني (چاه هاي دشت شميل و نيان) تامين مي شود.
وي افزود: با توجه به كاهش ذخيره سد استقلال ميناب و ادامه اين روند، در ماه هاي پيش رو از ظرفيت منابع آبي سطحي كاسته خواهد شد و اين ميزان به 10 درصد مي رسد كه آن هم استفاده از حجم غيرمفيد سد استقلال خواهد بود.
اين مقام مسئول افزود: در چهار ماه گذشته ميزان آب دريافتي از شركت آب منطقه اي هرمزگان به طور متوسط 1650 ليتر بر ثانيه بوده كه با اين ميزان، ۷۵ درصد جمعیت شهر بندرعباس به صورت مستمر و شبانه روزي از آب شرب كافي بهره مند بودند و قطعی های برنامه ریزی شده نداشتيم اما ۲۵ درصد از شهر بندرعباس که بیشتر مشتركين شمال و شمال غرب بندرعباس بودند، به صورت نوبت بندي آب دريافت كردند و اين مناطق با قطعی های برنامه ریزی شده آب روبرو بوده اند.
قصمي بيان كرد: بر اساس اعلام شركت آب منطقه اي استان در ماه هاي مرداد و شهريور، دبي آب دريافتي از 1650 به 1200 ليتر بر ثانيه كاهش مي يابد و با اضافه شدن ظرفيت فاز اول آب شيرين كن بندرعباس به 1400 ليتر بر ثانيه مي رسد اما با اين ميزان آب، ۷۵ درصد جمعیت شهر بندرعباس كه به صورت مستمر آب دريافت مي كردند، ديگر وضعيت نرمال نخواهند داشت و در صورت عدم صرفه جويي به ميزان 20 درصد با قطعی های برنامه ریزی شده روبرو خواهند شد.
وي با اشاره به اينكه در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، 22 درصد كاهش توليد داشتيم، افزود: با همكاري مردم و ادارات دولتي توانستيم مديريت خوبي در توزيع آب شهر داشته باشيم و با كمترين اعتراض ها و تنش ها مواجه شويم.
وي يادآور شد؛ در صورت ادامه اين روند و رعايت صرفه جويي از سوي مردم و كاهش 20 درصدي مصرف براساس برنامه ستاد سازگاري با كم آبي، تابستان امسال را با كمترين تنش پشت سر خواهيم گذاشت.
 
 

  • خبرنگار: زهرا بیگلری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر