بخش برق
1397/05/13 13:39:00
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در گفت وگو با پاون:
باید قیمت برق پرمصرف‌ها متفاوت باشد
رئیس دانشکده برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر لزوم اصلاح تعرفه برق تاکید کرد و گفت: باید قیمت برق پرمصرف‌ها با کم مصرف‌ها متفاوت باشد.
حیدرعلی طالبی، رئیس دانشکده برق دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به خاموشی‌های اخیر و علت های آن اظهار داشت: این خاموشی‌ها دلایل مختلفی دارد که مهم‌ترین آنها افزایش دمای هوا، کم‌آبی در نیروگاه‌های برق‌آبی و مصرف بی‌رویه برق در بخش خانگی و اداری است.
وی در بحث مصرف درست و بهینه از برق گفت: در ایران وضعیت مصرف در تمام سطوح نامناسب است و ضروریست برای مصرف درست فرهنگ سازی لازم در جامعه صورت پذیرد.
طالبی با بیان اینکه تعیین قیمت واقعی برق می‌تواند در کاهش مصرف تاثیرگذار باشد، افزود: در اکثر کشورهای دنیا قیمت برق بالاست و مردم به‌خاطر قیمت آن، درست مصرف می کنند و قدر این کالا را می دانند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: چون در ایران قیمت برق پائین است، مردم اهمیت چندانی به مصرف نمی‌دهند.
وی با تاکید بر اینکه باید قیمت برق پرمصرف‌ها با کم‌مصرف‌ها متفاوت باشد، تصریح کرد: از گذشته باید این مهم توسط دستگاه های متولی کار پیگیری و اجرا می‌شد ولی باید .
رئیس دانشکده برق به گزارش شورای جهانی انرژی درباره سرانه مصرف برق خانگی اشاره کرد، بیان داشت: در این گزارش بایستی مصرف به شکل درست و دقیق تعریف می‌شد که متاسفانه به نظر بنده آمار ارائه شده و مقایسه ایران با برخی کشورها در مصرف برق درست نبود، چرا که مصرف برق کشورهای ذکر شده در گزارش فقط با برق است و در ایران دو انرژی گاز و برق مشترک با هم در سبد مصرفی ایرانیان جا دارد.
طالبی افزود: اگر در ایران هم فقط از برق برای مصارف خود استفاده می‌کردیم، قطعاً وضعیت مصرفی ما بالاتر از کشورهای دیگر بود.
وی به همکاری دانشکده مهندسی برق با مجموعه های وزارت نیرو به‌ویژه شرکت توانیر اشاره کرد و عنوان داشت: پروژه های تحقیقاتی گسترده‌ای را با وزارت نیرو در دست اجرا داریم و در اینجا می‌توان به پروژه رله ملی اشاره کرد که تاکنون چندین دستگاه رله تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته است.
  • خبرنگار: حمید محجوب
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر