بخش آب و فاضلاب
1397/05/13 13:56:00
اجرای 70 هزار مترمکعب آب شیرین‌کن در استان بوشهر
سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به تدوین طرح‌های آب شیرین‌کن برای تامین آب آشامیدنی استان گفت: هم اکنون به ظرفیت روزانه تولید 70 هزار متر مکعب تاسیسات آب شیرین‌کن با مشارکت بخش خصوصی در استان بوشهر در دست ساخت است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد پوریوسفی در نشست با سازمان‌های مردم نهاد استان بوشهر با بیان اینکه یکی از راهکارهای مهم تامین منابع آب آشامیدنی شیرین سازی آب دریا است، اظهار داشت: تاکنون 2 طرح آب شیرین‌کن به ظرفیت هرکدام 10 هزار متر مکعب در شبانه‌روز در کنگان و بوشهر وارد مدار تولید است  و طرح آب شیرین کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر ، عملیات اجرایی آن آغاز شده است .
سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه طرح‌های آب شیرین‌کن با مشارکت بخش خصوصی اجرا می‌شود گفت: پس از بهره‌برداری از این طرح‌ها، آب تولیدی به صورت تضمینی خریداری و با قیمت بسیار نازل در اختیار مشترکان آب قرار می‌گیرد.
پوریوسفی با بیان اینکه مجوز ساخت آب شیرین کن در شهرهای وحدتیه ، دالکی و 26 روستا به ظرفیت 6500 متر مکعب در شبانه روز و همچنین طرح نمک زدایی ( آب شیرین کن ) شهرهای سعدآباد و آبپخش و 9 روستای مسیر به ظرفیت 8500 متر مکعب در روز اخذ و بلافاصله مقدمات لازم برای انتخاب سرمایه گذار فراهم شده و بزودی اجرایی خواهد شد .
وی، با اشاره به تولید 187 هزار مترمکعب آب از طریق تاسیسات آب شیرین‌کن در استان بوشهر خاطر نشان کرد: براساس برنامه‌ریزی باید تا سال 1404 برای تامین آب آشامیدنی مردم استان بوشهر روزانه 187 هزار متر مکعب آب از آب شیرین‌کن‌ها تولید شود.
سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه اکنون 5 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از آب شیرین‌کن تولید می‌شود افزود: این میزان  تا سال 1404 باید به 40 درصد افزایش یابد.
پوریوسفی فرسودگی خطوط انتقال آب را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: با توجه به اینکه قدمت خطوط انقال آب استان بوشهر دارای عمر بالایی است باید نوسازی و اصلاح این خطوط در دستور کار قرار بگیرد.
 وی با تاکید بر توجه به مدیریت مصرف در آب آشامیدنی بیان کرد:  با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان نظام مهندسی برای استاندارد سازی ابزارآلات و انشعابات آب از این ظرفیت در مدیریت مصرف آب استفاده  می شود.
سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر تاکید کرد: مشترکان ضمن جلوگیری از سرریز شدن آب از منبع ذخیره خانگی، از آب فضای سبز خانگی جلوگیری و نسبت به رفع نشتی شبکه داخلی اقدام  نمایند.

  • خبرنگار: محمدرضا رزمجو
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر