بخش آب و فاضلاب
1397/05/11 12:24:09
در ادامه سفر وزیر نیرو به استان گلستان؛
آب شیرین‌کن 10 هزار مترمکعبی بندرترکمن وارد مدار بهره‌برداری شد/ اجرای طرح با سرمایه‌گذاری 320 میلیارد ریالی بخش خصوصی
تاسیسات آب شیرین کن بندرترکمن با ظرفیت تصفیه روزانه 10 هزار مترمکعب آب لب شور امروز پنجشنبه در ادامه سفر وزیر نیرو به استان گلستان وارد مدار بهره‌برداری شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد هادی رحمتی در حاشیه افتتاح این طرح اظهار داشت: اجرای طرح آب شیرین کن نیازآباد بندرترکمن از مهرماه سال 93 با هدف تصفیه آب‌های لب شور (حاصل ازچاه های حفرشده) و استحصال آب شرب از آن آغاز و هم اینک آماده بهره برداری رسمی است.
به گفته وی، طرح ایجاد تاسیسات آب شیرین کن غرب گلستان با استفاده از توان و سرمایه بخش خصوصی و در قالب قراردادهای (BOO) (ساخت، تملک و بهره‌برداری) با مشارکت شرکت رعد آب جنوب و با اعتبار 320 میلیارد ریال اجرا شده و دولت آب تولید شده را به صورت تضمینی خریداری می‌کند.
وی اضافه کرد: این تاسیسات آب خام لب شور را از طریق چاه‌های احداث شده در پیرامون هسته تصفیه دریافت می‌کند و هفت هزار و 500 مترمکعب آب قابل مصرف به شبکه منطقه تزریق خواهد کرد.
رحمتی افزود: روش اجرایی تاسیسات آب شیرین بندرترکمن به صورت فیزیکی انجام می‌شود و حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر میکروب‌ها با 'اسمز معکوس' نیز به میزان صد در صد صورت می‌گیرد.
یکی از مهم‌ترین شیوه‌های انواع آب شیرین کن‌های صنعتی، سیستم RO یا اسمز معکوس (Reverse Osmosis) است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان ادامه داد: نمک‌زدایی و شیرین سازی آب‌های لب شور از جمله سیاست‌های موفق وزارت نیرو در دولت تدبیر و امید برای تأمین آب شرب و آب مورد نیاز صنایع کشور است.
به گفته وی این تاسیسات در گلستان نیز نقش موثری در تأمین آب شرب مورد نیاز جمعیت 160 هزار نفری ساکن در شهرهای سیمین شهر، گمیش تپه، بندرترکمن و حدود 60 روستای این منطقه دارد.
شهرستان‌های گمیشان و بندرترکمن از سال‌ها قبل به سبب کاهش دبی چاه‌های تأمین کننده آب شرب و هدررفت در شبکه آبرسانی این منطقه با کمبود آب شرب بویژه در ماه‌های گرم سال مواجه هستند.

  • خبرنگار: رقیه ایوبی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر